
- Badanie zawartości lotnych związków organicznych [„Farby, lakiery. Oznaczanie zawartości lotnych związków organicznych (VOC) - Część 1: Metoda różnicowa” PN-EN ISO 11890-1:2007] ; badanie polega na odparowaniu w odpowiedniej temperaturze przez określony czas lotnych związków organicznych i oznaczeniu ich ilości, którą podajemy w gramach na litr wyrobu gotowego do aplikacji.
- Oznaczanie zawartości substancji nielotnych [„Farby, lakiery, tworzywa sztuczne - Oznaczanie zawartości substancji nielotnych” PN-EN ISO 3251:2008]; badanie polega na odparowaniu w odpowiedniej temperaturze przez określony czas lotnych związków organicznych i oznaczeniu procentu masowego substancji nielotnych
w odniesieniu do całego wyrobu.
- Oznaczenie stopnia roztarcia [„Farby, lakiery
i farby graficzne. Oznaczanie stopnia roztarcia” PN-EN ISO 1524:2002]; polega na określeniu maksymalnej wielkości cząstek w wyrobie. Wartość podajemy w mikrometrach.- Badanie „czasu życia” wyrobu [„Farby i lakiery - Oznaczenie przydatności do stosowania systemów ciekłych - przygotowanie i kondycjonowanie próbek oraz wytyczne do badań” PN-EN ISO 9514:2006]; badanie to polega na określeniu czasu przydatności do użycia gotowej do natrysku mieszaniny materiału lakierniczego. Parametr ten określamy dla wyrobów dwukomponentowych i podajemy w minutach [godzinach].
- Oznaczanie stopnia krycia wyrobu [„Wyroby lakierowe. Oznaczanie krycia PN - 89 C 81536]. Badanie to pozwala oznaczyć krycie pigmentowanych wyrobów lakierowych za pomocą metod: ilościowej, jakościowej i wizualnej.
- Oznaczanie czasu schnięcia wyrobu [„Oznaczanie czasu wyschnięcia i czasu wysychania wyrobu” PN-79 C-81519]. Badanie to polega na ustaleniu czasu potrzebnego do osiągnięcia wymaganego stopnia wyschnięcia wyrobu lakierowego (wyróżnia się siedem stopni schnięcia). Stopień wyschnięcia oceniany jest wizualnie w oparciu o informacje zawarte w normie.Fot. 2.
- Badanie odwarstwiania od podłoży [„Farby i lakiery. Badanie metodą siatki nacięć” PN-EN ISO 2409:2008]; w badaniu tym ocenia się odporność powłok z farb na odwarstwienie od podłoży w wyniku nacięcia powłoki w postaci prostokątnej siatki przechodzącej przez powłokę do podłoża. Nacięcia wykonujemy specjalnymi przyrządami wieloostrzowymi, którego rodzaj dobieramy w zależności od grubości powłoki lub przyrządem jednoostrzowym. Ocenę badania dokonujemy na podstawie klasyfikacji wyglądu naciętej powierzchni do odpowiedniej grupy w zależności od wyglądu nacięcia - od 0 do 5. [zdjęcie 1]