
Przyrząd do pomiaru grubości.
Przyrząd wahadłowy do pomiaru twardości powłoki.
Badanie tłoczności powłok
Badanie wykonywane jest w aparacie Erichsena. Bada się zdolność do ulegania wytłoczeniu bez powstawania pęknięć czy oderwania powłoki od powierzchni metalowej. Próba Erichsena polega na powolnym wtłaczaniu kulki lub stempla zakończonego kulisto o średnicy 3, 8, 15 lub 20 mm, dobieranej w zależności od grubości blachy, w próbkę dociśniętą do matrycy o odpowiedniej średnicy 5, 11, 21 i 27 mm za pomocą dociskacza. Wtłaczanie przerywa się w chwili powstania pęknięcia na powierzchni lakieru. Dla uproszczenia przyrząd jest wyposażony w okular i oświetlacz. Pozwala dostrzec mikropęknięcia. Wynikiem próby jest głębokość wtłoczenia.
Głębokościomierz.
Badanie twardości powłoki
Wykonywane jest ono przyrządem wahadłowym. Metody wahadłowe należą do grupy nieniszczących pomiarów twardości powłok z farb, lakierów na powierzchniach płaskich próbek. W wyniku pomiaru otrzymujemy liczbę wychyleń wahadła (powyżej 5 st.), które opiera się na badanej powłoce. Ilość tę zlicza automatycznie fotokomórka.Szkic przyrządu do zginania blach.
Metoda odrywowa
Metoda znajduje zastosowanie do oceny przyczepności jedno- lub wielowarstwowego zestawu powłok lakierowych, w tym farb i podobnych produktów, przez pomiar minimalnego naprężenia rozciągającego, potrzebnego do oderwania powłoki od podłoża. Pomiar polega na wyznaczeniu siły odrywania przyklejonych do powłoki stempli. Odrywanie może być dokonywane w zależności od rodzaju zastosowanego przyrządu: ręcznie, hydraulicznie lub pneumatycznie. Wartość siły odrywania wyznaczona jest na skali przyrządu. Naprężenie rozciągające wytwarzane przez przyrząd powinno działać prostopadle do podłoża i rosnąć z równomierną prędkością.
Badanie metodą spadającego ciężarka
Metoda ta polega na swobodnym spadaniu obciążnika o masie 1 kg z wysokości ustalonej normą. Polska Norma wymaga, aby aparat miał minimum metr wysokości. Bada się zdolność zachowania pierwotnych własności przez powłokę.
Przyrząd pneumatyczny do badania powłoki metodą odrywową.
Podsumowanie
Dzięki wynikom różnych testów otrzymujemy parametry charakteryzujące gotowy wyrób. Umożliwia to określenie przydatności do użycia farby oraz to, czy produkt odpowiada Polskiej Normie. -
Przykład przyrządu do badania odporności na uderzenie.
Jadwiga Gabor