• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

  • Część 3: Przygotowanie powierzchni i metody nakładania,

  • ASTM D 16: Znormalizowana terminologia dotycząca farb, materiałów powłokowych i metod aplikacji,

  • ASTM D 4538: Znormalizowana terminologia dotycząca powłok i wykładzin ochronnych stosowanych w przemyśle energetycznym,

  • PN-EN ISO 4617: Farby i lakiery: Lista terminów równoznacznych.

    W normach tych obok innych terminów podane są definicje aplikacyjnych wad powłok w sposób przystępny i zrozumiały. Przedstawione w normach ISO wady należą do najbardziej powszechnych i pokrywają na ogół wystarczający zakres zagadnienia. Należy podkreślić, że chodzi tu o wady aplikacyjne czyli takie, które powstają w wyniku błędów w nakładaniu, szybkich zmian pogodowych bądź są charakterystyczne dla danego wyrobu i niemal zawsze towarzyszą jego aplikacji. Niektóre z wad takie jak np.: gazowanie, spękanie mogą być podobne do objawów degradacji w skutek oddziaływania powłok ze środowiskiem, a przez to niekiedy mylone.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Normy ISO wprowadzają pojęcia takich wad jak: o zacieki, firany o suchy natrysk o skórka pomarańczowa o zmarszczenie o uniesienie wymalowania o krwawienie o spękania o rysy skurczowe o nakłucia igłą o rybie oczka o gazowanie o i inne.

    Niestety w odróżnieniu od ISO 8501-3 normy te nie podają żadnych algorytmów korelacji wad aplikacyjnych z agresywnością środowiska. Ponadto jednakowym terminem wada określa się zarówno te, które pozostawiają odsłonięte podłoże np.: rysy skurczowe, rybie oczka jak i inne mające bezspornie jedynie znaczenie estetyczne o marginalnych lub żadnych konsekwencjach dla trwałości zabezpieczenia antykorozyjnego np.: krwawienie, skórka pomarańczowa.

    Dla zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji stalowych stosuje się inne kryteria jakościowe niż np. dla karoserii samochodów osobowych. Stawianie wymagań wysokiego połysku czy lustrzanej gładzi byłoby trudne i nie miało uzasadnienia ekonomicznego, gdyż stosuje się grube powłoki z farb o małej zawartości rozpuszczalników. Dlatego należy precyzyjnie określić, które wady aplikacyjne są szczególnie niepożądane, a które można potraktować z przymrużeniem oka tzn. bez przesadnej pedanterii.


    Rybie oczka i złuszczenie powłoki końcowej

    Nieścisłe pojęcie wady


    W odniesieniu do antykorozyjnych powłok malarskich określenie wada jest nieprecyzyjne, bo dotyczy cech wizualnych, które nie zawsze pokrywają się z cechami ochronnymi powłok. Konsekwentnie, biorąc pod uwagę sposób podejścia prezentowany w normie ISO 8501-3, a także potoczne rozumienie terminu wada, należałoby określić, jakie typy wad aplikacyjnych mogą spowodować obniżenie trwałości zabezpieczenia antykorozyjnego w rozpatrywanym środowisku (np. oczywiste jest, że powłoki eksploatowane w zanurzeniu muszą posiadać dalece wyższą szczelność od powłok eksploatowanych na powietrzu) i - jeśli tak - to w jakim stopniu zostaje obniżona trwałość (tzn. czy rzeczywiście pozostawienie niektórych wad aplikacyjnych doprowadzi do obniżenia trwałości zabezpieczenia antykorozyjnego np. z 5 do 4 lat?)

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...