• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 3 z 7

    660ryc_3.jpg

    Ryc. 3 Przykład współczesnej walcowej nakładarki lakieru (Hymmen).

    660ryc_4.jpg

    Ryc. 4 Schemat działania walcowej nakładarki szpachlówki [6]

    1 – walec dozujący, 2 – walec nakładający, 3 – walec wcierający, 4 – walce posuwowe.

    660ryc_5.jpg

    Ryc. 5 Urządzenie kompaktowe KA (Bürkle)

    660ryc_6.jpg

    Ryc. 6 Schemat działania nadruku [8]

    1 – walec gumowy nanoszący farbę, 2 – nóż zbierający nadmiar farby, 3 – walec z wygrawerowanym rysunkiem drewna, 4 – walec offsetowy, 5 – element, 6 – walec posuwowo – dociskowy.

    660ryc_7.jpg

    Ryc. 7 Trójkolorowa maszyna drukarska (Bürkle).

    Nakładarki walcowe (walce lakiernicze)

    Walce lakiernicze mogą służyć do barwienia („bejcowania”), szpachlowania i lakierowania. Jak już wspomniano, metoda ta nadaje się praktycznie tylko do elementów płaskich. Oznacza to, że wszystkie elementy, które można szlifować na szlifierce szerokotaśmowej mogą być lakierowane za pomocą walców. Według firmy Bürkle stanowi to ok. 60 – 70 % powierzchni mebla [7]. Zasadę działania typowej, standardowej walcowej nakładarki lakieru zilustrowano na ryc. 1. Zespołem roboczym są tu dwa walce stalowe: nakładający ogumiony i dozujący chromowany. Lakierowane elementy są podawane najczęściej za pomocą przenośnika taśmowego. Walec dozujący jest walcem rewersyjnym (o zmiennym kierunku obrotów), tzn. że może pracować współbieżnie lub przeciwbieżnie w stosunku do walca nanoszącego [9]. Kierunek obrotów walca wybiera sobie użytkownik nakładarki w zależności od żądanej ilości nakładanego wyrobu lakierowego. Dzięki temu jest możliwe nanoszenie bardzo małych ilości lakieru 3 – 5 g/m2.. Walcową nakładarkę z lat sześćdziesiątych zilustrowano na ryc. 2, a nakładarkę współczesną na ryc. 3. Podstawowe, najczęściej spotykane zakresy parametrów nakładarek walcowych są następujące:

    - Szerokość robocza 700 – 1600 mm

    - Średnica walca nakładającego Ø 200 – 250 mm

    - Średnica walca dozującego średnio Ø 200 mm

    - Prędkość posuwu 8 – 85 m / min

    - Moc napędu 3,0 kW

    Metoda walcowa jest szeroko stosowana również do nakładania szpachlówek, przy czym nakładarka ma konstrukcję bardziej rozbudowaną. Zasadę działania takiego urządzenia przedstawiono schematycznie na ryc. 4. Budowa jest zbliżona do walcowej nakładarki lakieru z tym, że za walcem nakładającym (patrząc w kierunku posuwu) znajduje się polerowany walec wcierający, a właściwie wcierająco–wygładzający. Obraca się on w kierunku przeciwnym do walca nakładającego wygładzając powierzchnię i odprowadza do góry nadmiar szpachlówki, do miejsca zasilania. Umożliwiają to zgarniaki (rakle) znajdujące się pomiędzy walcem nakładającym a wcierającym. Główne parametry walcowych nakładarek szpachlówki są zbliżone do przedstawionych powyżej. W konstrukcji nakładarek walcowych, w ostatnich latach odnotowuje się dążenia mające na celu zwiększenie wydajności lakierowania przy jednoczesnej poprawie jakości powłoki. Przykładem takiego rozwiązania jest nakładarka z podwójnym układem walców nakładających. W urządzeniu tym można nanosić dwukrotnie ten sam wyrób lakierowy (metoda „mokro na mokro”) w jednym przejściu lakierowanego elementu. Obecnie metoda ta jest stosowana coraz rzadziej, gdyż praktyka wykazała, że lepsze efekty daje drugie nałożenie na powłokę już wstępnie utwardzoną [6]. Uzyskuje się to przy dwóch, zestawionych w linię nakładarkach walcowych. Ciekawe rozwiązanie, przydatne w szczególności dla rzemiosła i małych zakładów, oferuje wiodąca w zakresie urządzeń lakierniczych niemiecka firma Bürkle [6]. Jest to kompaktowe urządzenie KA (ryc. 5) składająca się z nakładarki lakierniczej i suszarki UV. W ostatnich latach, w przemyśle meblarskim daje się zauważyć powrót do imitacji rysunku drewna metodą drukowania, w której biorą udział specjalistyczne nakładarki walcowe [6]. Nadruk może być wykonywany na powleczone wstępnie elementy meblowe lub podłogowe z płyty wiórowej, płyt MDF i HDF. Urządzenia konwencjonalne pracują na zasadzie wklęsłodruku pośredniego. Schemat działania walców zilustrowano na ryc. 6, a przykład urządzenia do nadruku na ryc. 7. Prawdziwą nowość w tej dziedzinie stanowi rozwiązanie pod nazwą Singel Pass firmy Bürkle (ryc. 8), w którym zamiast walca drukarskiego zastosowano kombinację lakierowania walcami z techniką druku cyfrowego na zasadzie znanej powszechnie komputerowej drukarki atramentowej [6]. Wprowadzenie tej techniki pozwala na uzyskiwanie, obok rysunku drewna, praktycznie dowolnych wizerunków na drukowanej powierzchni. Dlatego urządzenie to, realizując zasadę „Printing on demand” („drukowanie na żądanie”), nadaje się znakomicie zarówno do produkcji seryjnej, jak i jednostkowej do nadruku na powleczonej płycie wiórowej, MDF i HDF.