• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(57)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.01.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 5 z 7

    660ryc_8.jpg

    Ryc. 8 Urządzenie Singel Pass (Bürkle) do nadruku cyfrowego.

    Metoda natrysku hydrodynamiczno–pneumatycznego (Airmix) polega na połączeniu zalet dwóch sposobów poprzednich [2, 4]. W metodzie tej występuje rozpylanie dwustopniowe - najpierw hydrodynamiczne, a potem pneumatyczne. Wyrób lakierowy jest tłoczony do pistoletu pod ciśnieniem 2 – 4 MPa i rozpylany przez dyszę, jak w natrysku hydrodynamicznym. Rozpylenie to, z uwagi na niskie ciśnienie nie jest oczywiście wystarczające. Dlatego stosuje się dodatkowe rozpylanie pneumatyczne przy niewielkiej ilości sprężonego powietrza (1 – 2 m3/h) dzięki wstępnemu rozpyleniu hydrodynamicznemu. Ta niewielka ilość powietrza nie powoduje niekorzystnego pylenia i umożliwia lakiernikowi kontrolę jakości nakładania, co przy natrysku tylko hydrodynamicznym jest mocno utrudnione i wymaga dużej wprawy oraz doświadczenia w jego pracy.

    660ryc_9.jpg

    Ryc. 9 Ściana lakiernicza z filtracją suchą w postaci filtra kartonowego i umieszczonej pod nim maty filtracyjnej „paint stop” [7].

    Natrysk HVLP (high volume low presure – duża objętość, niskie ciśnienie) ma za zadanie uzyskanie wydajności lakierowania min. 65 proc. bez względu na kształt elementów, przy jednoczesnym zredukowaniu oversprayu o min. 50 proc. w stosunku do klasycznego natrysku pneumatycznego [2, 4, 8]. Pistolety do natrysku HVLP mają tzw. przemienniki powietrza w postaci komór wyrównawczych i systemu reduktorów ciśnienia umożliwiających uzyskiwanie niskiego ciśnienia (poniżej 0,07 MPa) działającego na wyrób lakierowy przy względnie dużej jego objętości. Dzięki istotnemu ograniczeniu oversprayu metoda HVLP daje następujące główne korzyści:

    - Obniżenie kosztów stosowania wyrobu lakierowego i koniecznej do procesu energii

    - Poprawa warunków pracy i zmniejszenie zagrożenia pożarowego

    - Zredukowanie ilości szlamów powstających w kabinach lakierniczych i kosztów instalacji wody obiegowej w tych urządzeniach

    660ryc_10.jpg

    Ryc. 10 Pistolety i zestaw do natrysku hydrodynamicznego firmy Ecco [2].

    Natrysk elektrostatyczny polega na wytworzeniu silnego pola elektrostatycznego, które współdziała w rozproszeniu wyrobu lakierowego i kieruje naładowane elektrycznie cząstki lakieru na uziemiony lakierowany przedmiot [1, 2, 4, 8]. Pole elektrostatyczne powstaje w wyniku wysokiego napięcia (30 – 160 kV) wytwarzanego przez generator. Lakierowany przedmiot, np. szkielet krzesła, musi mieć przewodność elektryczną wystarczającą do odprowadzania do ziemi ładunków elektrostatycznych, które docierają do wykończanej powierzchni wraz z wyrobem lakierowym. Powierzchnia drewna o wilgotności mniejszej niż 12 proc. traci zdolność odprowadzania ładunków osadzonych cząstek wyrobu lakierowego. Z uwagi na to, ze drewno w wyrobach meblarskich musi mieć niską wilgotność, dla umożliwienia zastosowania natrysku elektrostatycznego są konieczne dodatkowe urządzenia i zabiegi, jak np. ekrany wyłapujące ładunki czy nasycanie drewna substancjami przewodzącymi prąd. Wszystko to zwiększa koszty lakierowania i niekiedy nawet je uniemożliwia. Wyrób lakierowy musi również spełniać określone wymagania w zakresie: oporu właściwego, stałej dielektrycznej, napięcia powierzchniowego, lepkości i temperatury zapłonu. Uwarunkowania te, dotyczące zarówno lakierowanego elementu lub zespołu, jak i wyrobu lakierowego sprawiają, że mimo niezaprzeczalnych zalet (znikome straty wyrobu lakierowego, krótki czas nakładania) natrysk elektrostatyczny ma w przemyśle meblarskim zastosowanie bez porównania mniejsze niż w przypadku wykończania wyrobów metalowych.