• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 6

    - Ustalenie struktury

    Przedsiębiorstwo jest zobowiązane do stworzenia/zaktualizowania udokumentowanej struktury organizacyjnej z kompletnym schematem stanowisk oraz zakresem obowiązków. W strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa winien być wyznaczony przedstawiciel kierownictwa, którego zadaniem jest koordynacja procesu wdrożeniowego.

    - Stworzenie dokumentacji systemu

    Dokumentacja systemu to zbiór procedur oraz instrukcji postępowania (roboczych, stanowiskowych). Istotne jest, aby przygotowana w procesie wdrożeniowym dokumentacja była zgodna ze stanem rzeczywistym.

    - Przeprowadzenie szkoleń

    Utrzymanie systemu ISO wiąże się z dodatkową pracą. Przed decyzją o jego wdrożeniu należy przeanalizować kompetencje zespołu. Cały personel, którego praca ma wpływ na wyniki środowiskowe przedsiębiorstwa winien przejść wymagane prawem lub dobrą praktyką środowiskową szkolenia. Typ szkolenia, jego zakres i czas winny być uzależnione od znaczenia środowiskowego tematu, którego dotyczy. Wiele firm doradczych zapewnia przeprowadzenie szkoleń w ramach wdrożenia systemu.

    - Wdrożenie

    Zaplanowane działania, które można z punktu widzenia przedsiębiorstwa nadzorować, kontrolować i modyfikować są wdrażane w celu uzyskania odpowiednich skutków ekologicznych.

    - Sprawdzenie i działania korygujące

    Podlegające wdrożeniu zadania środowiskowe podlegają systematycznemu sprawdzaniu i kontroli. Brak zadowalających efektów obliguje przedsiębiorstwo do podjęcia odpowiednich działań korygujących. Do działań sprawdzających zaliczyć można: monitoring wybranych działań środowiskowych oraz badanie ich skuteczności; audytowanie systemu zgodnie z określonymi w dokumentacji systemu metodami kontroli oraz wyniki kontroli jednostki certyfikującej.

    - Przegląd dokonywany przez kierownictwo

    Przed procesem certyfikacji kierownictwo przedsiębiorstwa jest zobowiązane do dokonania oceny stopnia wdrożenia systemu, ze szczególnym naciskiem na realizację celów i zadań ekologicznych. Przeglądy tego rodzaju są następnie dokonywane z odpowiednią częstotliwością, np. raz na rok. Ich zadaniem jest określenie tych elementów (zarządzanie energią, surowcami, materiałami, odpadami itp.), w przypadku których przedsiębiorstwo może jeszcze doskonalić swoje proekologiczne podejście.

    - Certyfikacja systemu

    Certyfikacja polega na ocenie całokształtu wdrożonego systemu zarządzania środowiskowego przez niezależną i uprawnioną do tego jednostkę certyfikującą. Pozytywnym efektem procesu kontrolnego jest nadanie przez jednostkę certyfikującą certyfikatu ISO 14001.