Od 2006 r. w firmie PROFIm działa nowoczesna chromownia, w pełni dostosowana do specyfiki produkcji metalowych stelaży. Dzięki temu firma może wdrażać trudne technologicznie produkty z zachowaniem ich najwyższej jakości. Podążając za oczekiwaniami klientów oraz wpisując się w obowiązujące w Europie trendy, które kładą coraz większy nacisk na ekologię w procesie produkcji, zdecydowano się wprowadzić zmiany technologiczne dotyczące procesu chromowania. Zmiana technologii polegała na wymianie kąpieli galwanicznej zawierającej związki chromu sześciowartościowego na kąpiel opartą na związkach chromu trójwartościowego. Proces chromowania dekoracyjnego detali przebiega w analogiczny sposób jak w przypadku kąpieli chromu sześciowartościowego, ale jest to proces zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku. Powstawanie powłoki chromu III następuje w wyniku narastania warstwy związków chromu III na detalu poprzez przepływ prądu stałego. Pochromowane detale są poddawane serii płukań z odzyskiem i zawracaniem składników kąpieli. Detale pokryte powłoką z chromu III są błyszczące i nie różnią się od powłok nakładanych z kąpieli opartych na chromie VI. Taka kąpiel ma natomiast lepszą wgłębność i rozkład metalu, mniejszą tendencję do przypaleń oraz lepszą wydajność prądową. Kąpiel oparta na chromie III jest bardziej przyjazna dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego, ponieważ nie zawiera związków rakotwórczych i mutagennych oraz ma niższe stężenie związków chromu. Chromowane mogą być stosunkowo duże detale (3600 × 1600 × 700 mm).
Kabina malarska.
Malarnię wyposażyła w manipulatory, pistolety oraz centrum proszkowe firma Wagner. Zastosowano tu aplikacje elektrostatyczne. W sumie zainstalowano 10 automatycznych pistoletów oraz dwa do malowania ręcznego. - Nasze detale mają skomplikowane kształty a dodatkowo są to elementy o budowie ażurowej, więc domalowywanie ręczne często jest koniecznością - mówi Dawid Konefał, kierownik Wydziału Lakierni w firmie PROFIm. Detale mogą być malowane z zadaną prędkością do 4 m/min. Wydajność linii jest duża. Miesięcznie lakierowanych jest ok. 75 tys. krzeseł. Stelaże najczęściej są w kolorach czarnym strukturalnym lub srebrnym metaliku. Oczywiście możliwy jest każdy kolor jaki zażyczy sobie klient.
Sprawny cyklon pozwala na niemal stuprocentowy odzysk farby proszkowej.Aby usprawnić i zoptymalizować pracę lakierni, zamontowano system rozpoznawania gabarytu malowanego detalu. Fotokomórki rozpoznają detal przy wjeździe do kabiny i wówczas automatycznie uruchamia się odpowiedni dla danych elementów program lakierowania. Warto zaznaczyć, iż malarnię wyposażono w sito ultradźwiękowe, które zamontowane w kuchni proszkowej służy do przesiewania farby. To rozwiązanie gwarantuje uzyskanie idealniej jakości powłoki lakierniczej. Zainwestowano również w system ręcznego malowania proszkowego Encore firmy Nordson. Zapewnia on łatwość kontroli, dużą wydajność lakierowania i wysoką jakość powłoki lakierniczej. Pistolet do malowania Encore jest bardzo lekkim i dobrze wyważonym pistoletem, dzięki czemu ułatwia pracę operatorowi oraz zapewnia jednolitą powtarzalną jakość powłoki lakierniczej. PROFIm zaopatrzyło się również we własny piec do pirolizy. Dzięki temu można na miejscu oczyszczać zawieszki z nagromadzonej farby. Cały proces malowania jest monitorowany za pomocą odpowiedniego systemu. To bardzo ułatwia zarządzanie pracą lakierni. - Mamy wieloletnie doświadczenie w lakierowaniu proszkowym, mogę więc z perspektywy czasu powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z pracy malarni, dzięki której możemy oferować wysoką jakość naszych produktów - dodaje Dawid Konefał. - Zainwestowaliśmy w wiele udogodnień, które pozwalają na bezproblemową pracę. Wzorowo układa nam się również współpraca z technikami z firmy EcoLine.
Grzegorz Petka
Komentarze (0)