Profile unoszone są stopniowo ku górze.
Sekwencja procesów jest następująca: odtłuszczanie i trawienie powierzchni profili; kwaśne trawienie; płukanie w wodzie sieciowej; płukanie w wodzie zdemineralizowanej; pasywacja bezchromowa tytanowo-cyrkonowa; płukanie w wodzie zdemineralizowanej. Chemię dostarcza firma Chemetall. Stelaże tunelu wykonane są z blachy kwasoodpornej obudowanej specjalną plandeką chemoodporną i wytrzymałą na podwyższoną temperaturę. Po wyjściu z tunelu profile trafiają do suszarki, następnie do kabiny lakierniczej. Wyposażona jest ona w układ podawania, przygotowania i odzysku proszku oraz automatyczny system czyszczenia kabiny przy zmianie koloru. Ciekawym rozwiązaniem są przewijające się ściany kabiny podczas jej czyszczenia. Pistolety (16 sztuk) pracują w kierunku góra - dół z zadaną prędkością. Profile się obracają, dzięki czemu pokrywane są proszkiem z każdej strony. Czasem nie ma konieczności malowania detali z każdej strony, więc wówczas zawieszki nie obracają się, co przyczynia się do oszczędności w zużyciu farby proszkowej.
Wydajna kuchnia proszkowa PowderCenter firmy ITW Gema pozwala na szybką zmianę koloru i uzyskiwanie wyjątkowych wyników w procesie napylania proszkowego. Farba podawana jest bezpośrednio z paczki lub z pojemnika. Automatyczny i stały odmuch ścian kabin oraz specjalny system czyszczenia pistoletów przyspieszają zmianę koloru farby, która trwa od 7 do 12 minut. Dzięki zastosowaniu wydajnego cyklonu, farba odzyskiwana jest prawie w 100 procentach. Głównymi dostawcami farb są firmy: IGP, DuPont, Tiger.Detale na końcach są spinane, aby się nie stykały.
Pistolety pracują w kierunku góra-dół.
Kuchnia proszkowa.
Szafa sterująca.
Proces polimeryzacji wstępnej i zasadniczej, realizowany zgodnie z parametrami zalecanymi przez producentów farb proszkowych, odbywa się w piecu przelotowym. Linia do malowania proszkowego profili aluminiowych umożliwia lakierowanie elementów o długości do 7000 mm. Wydajność produkcyjna lakierni to 600 mkw. na godzinę. Linia pracuje z prędkością od 1 do 1,2 metra na minutę.
- Zastosowane tu rozwiązania powodują minimalizację kosztów oraz są przyjazne dla środowiska naturalnego, co przy obecnych rygorystycznych wymogach i wzrostu świadomości ekologicznej jest niezmiernie ważne dla naszych odbiorców - podkreśla. G. Ciszewski.Dodajmy, że linię zainstalowała firma Trevisan, w aplikacje wyposażyła ją firma ITW Gema, a serwisem zajmuje się firma EKO-BHL Sp. z o.o.
Grzegorz Petka
Fot. Julian Ciesielski
Komentarze (0)