Należy nadmienić, że koncepcja całej malarni, rozmieszczenie poszczególnych jej elementów składowych, dobór urządzeń i technologii jest działem pracowników MALOW i LITPOL. Fizyczne wykonawstwo zaś, montaż i uruchomienie firmy APATOR-BISPO, przy znacznym udziale również ekipy miejscowej.
Linia lakiernicza rozmieszczona jest na powierzchni ok. 1.200 m2. Na tak dużej powierzchni występują mniejsze lub większe problemy w każdej fazie procesu produkcyjnego. Z tego względu istotną sprawą było znalezienie takiego systemu rozwiązań, który pozwoliłby do minimum ograniczyć sytuacje problemowe. Między innymi, dlatego szukano indywidualnych sposobów w zakresie: zawieszania detali na podnośnik podwieszany do operacji przygotowania powierzchni i malowania oraz problemu zmiany kolorów wymalowań.
Przygotowanie powierzchni
Realizowane jest w taktowej, natryskowej, przelotowej myjni mechanicznej wykonanej ze stali nierdzewnej w czterech strefach: mycie z fosforanowaniem, fosforanowanie żelazowe, płukanie I, płukanie II (ostateczne, dwoma gałęziami natrysku czystą wodą "demi") oraz 4-ech taktach suszenia w temp.120oC. Grzanie kąpieli: elektryczne (40÷50oC), palniki suszarki: gazowe. Podczas natrysku trawersy wykonują mech. oscylacyjny. Preparaty dostarczone przez firmę HENKEL dozowane są automatycznie. Sterowanie stężeniami roztworów: poprzez pomiar przewodności i pH. Czas taktu myjni: 3 min. Pierwotnie wynosił on 6,5 min. W wyniku potrzeb został skrócony najpierw do 4,5 min. i ostatecznie do 3 min., co spowodowało wzrost wydajności o ok. 160%. Zmiany te spowodowały również konieczność zmiany technologii fosforowania, które obecnie przebiega w dwóch strefach (pierwotnie w jednej) oraz dobudowy nowej suszarki na długości 2 taktów. Ze względu na bardzo krótki czas taktu nietypowe, bo odwrotne do standardowych, są dobrane stężenia roztworów: w pierwszej strefie 1,0%, w drugiej 0,5%. Wobec skróconych czasów obcieków i tym samym większego przenoszenia kąpieli, w strefie ostatniego płukania wprowadzono dodatkowy natrysk czystą wodą "demi". Celem polepszenia jakości mycia i wydłużenia żywotności kąpieli dodatkowym rozwiązaniem było zastosowanie zbieracza oleju. Wymiana kapieli odbywa się co 6÷8 tygodni.
Zawieszanie elementów
Odbywa się przy użyciu dwóch podajników pionowych z opuszczanymi na żądaną wysokość (zadaną sterownikiem lub sterowana ręcznie) odcinkami torów, na których znajdują się trawersy. Elementy mebli zawieszane są ręcznie, w ergonomicznej pozycji na trawersy z wykorzystaniem specjalnych zawiesi.
Komentarze (0)