• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(61)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.09.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    Do współfinansowania kwalifikuje się tylko i wyłącznie wydatek, który został faktycznie poniesiony przez beneficjenta. Pod pojęciem wydatku faktycznie poniesionego należy rozumieć wydatek poniesiony w znaczeniu księgowym, tj. jako rozchód środków pieniężnych z kasy lub rachunku bankowego beneficjenta dokonany najpóźniej w dniu zakończenia realizacji projektu pod względem finansowym. Dowodem potwierdzającym poniesienie wydatku jest wyciąg bankowy z rachunku, z którego regulowane są płatności w ramach realizacji projektu. W ramach realizacji projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności w perspektywie finansowej 2007-2013 beneficjenci mogą wnosić także wkład niepieniężny celem pokrycia obligatoryjnego wkładu własnego. Zasady dokumentowania kosztów związanych z wkładem niepieniężnym, amortyzacją oraz innych kosztów określa Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym. Wkład niepieniężny wniesiony na rzecz projektu przez beneficjenta publicznego lub prywatnego w postaci dóbr lub usług, za które nie dokonano płatności, stanowi koszt kwalifikowany przy założeniu, że: polega na wniesieniu nieruchomości w rozumieniu art. 46 § 1 kodeksu cywilnego, urządzeń lub materiałów (surowców), badań, pracy wysoko kwalifikowanej lub nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy; jego wartość może zostać w niezależny sposób wyceniona oraz jeśli zaistnieje taka konieczność - zweryfikowana.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W przypadku nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy, jej wartość określa się z uwzględnieniem ilości poświęconego czasu na jej wykonanie oraz średniej stawki godzinowej lub dziennej za dany rodzaj pracy.

    Do współfinansowania kwalifikuje się tylko i wyłącznie wydatek, który został faktycznie poniesiony przez beneficjenta. Należy przy tym pamiętać, iż tylko wydatki ujęte w budżecie projektu są wydatkami kwalifikowanymi!!! Dla beneficjentów z kategorii przedsiębiorców istotne znaczenie ma kwestia kwalifikowalności odpisów amortyzacyjnych z tytułu spadku wartości środków trwałych.

    W przypadku wniesienia przez beneficjenta wkładu niepieniężnego do projektu, współfinansowanie z funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności nie może w żadnym razie przekroczyć wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych, pomniejszonych o wartość wkładu niepieniężnego! Planując budżet projektu warto również zastanowić się nad uwzględnieniem kosztów opłat i gwarancji, które są kwalifikowalne, o ile ich poniesienie jest niezbędne dla przygotowania bądź realizacji projektu oraz nie są one zakazane na mocy obowiązujących przepisów prawa wspólnotowego bądź krajowego. Koszty opłat i gwarancji to w szczególności koszty otwarcia i prowadzenia odrębnego rachunku bankowego dla celów realizacji projektu oraz opłaty pobierane od dokonywanych transakcji finansowych, których dokonanie jest niezbędne dla realizacji projektu; koszty porad prawnych, opłaty notarialne; koszty doradztwa udzielonego przez ekspertów finansowych lub technicznych; koszty audytu i koszty księgowości; koszty obsługi instrumentów zabezpieczających realizację umowy o dofinansowanie. Dla beneficjentów z kategorii przedsiębiorców istotne znaczenie ma kwestia kwalifikowalności odpisów amortyzacyjnych z tytułu spadku wartości środków trwałych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...