• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 3 z 6

    Wsteczna jonizacja

    Wsteczna jonizacja pojawia się wtedy, gdy pole elektrostatyczne na powierzchni pokrywanego detalu osiąga stan, w którym zaczyna się jonizować powietrze pod napyloną warstwą farby proszkowej. Ilość dostarczanego ładunku nie może być odebrana przez uziemienie, a uwalniane jony utrudniają dalsze osiadanie proszku. Skutkiem wstecznej jonizacji jest powstawanie wad gotowej powłoki. Najczęstszymi przyczynami występowania problemu są:

    - niedostateczne uziemienie

    - zbyt duże ładowanie farby

    - zbyt mała odległość aplikatora od pokrywanego detalu

    - za duża grubość napylanej warstwy proszku

    - malowanie wielowarstwowe (dielektryczne własności istniejących warstw utrudniają właściwy odbiór ładunków podczas nakładania kolejnych)

    Jeśli postępujemy zgodnie z ogólnymi zaleceniami dotyczącymi nakładania powłok proszkowych, powinniśmy uniknąć większości zagrożeń. Spośród różnych przyczyn niepowodzeń w malowaniu zdecydowanie największe pole do działania pozostawia aplikacja farb proszkowych. O ile jakość stosowanej farby proszkowej jest jedynie wynikiem naszego wyboru, a przygotowanie powierzchni i utwardzanie powłoki bazują na jasnych zasadach, o tyle na sam proces malowania ma wpływ wiele czynników zależnych od nas.

    Zapobieganie wstecznej jonizacji wymaga stałej kontroli prądu płynącego w układzie aplikatora. Pomocą w ograniczeniu tego efektu są kolektory jonów oraz automatyczne systemy kontroli prądu płynącego w układzie aplikatora. W przypadku prostszych rozwiązań sprzętu natryskowego pozostaje obniżenie napięcia ładowania napylanej farby i kontrola odległości aplikatora do pokrywanego detalu. Odległość ta powinna wynosić około 25 cm (o ile nie ma specjalnych zaleceń producenta sprzętu aplikacyjnego) i zmiana tej wielkości na własną rękę powinna być dobrze przemyślana.

    Problemy z podawaniem proszku

    Wiele niepowodzeń w malowaniu proszkowym jest ściśle związanych z problemami podawania farby do napylania. Proszek nie jest wdzięcznym medium do transportu w instalacjach pneumatycznych i dlatego, pomimo stale udoskonalanych systemów zasilających urządzenia aplikacyjne, ta sfera nadal przysparza wiele problemów. Zdecydowana większość malarni stosuje rozwiązania podawania proszku oparte na zbiornikach fluidyzacyjnych i systemach eżektorowych. Ich właściwa obsługa i konserwacja ma kapitalne znaczenie dla jakości uzyskiwanych powłok. W tego typu malarniach najbardziej popularne problemy związane z systemem zasilania proszkiem to między innymi:

    - Podawanie pulsacyjne

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...