• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(58)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.03.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 5 z 6

    - niedostatecznego efektu elektrostatycznego (zmniejszone pokrywanie powierzchni detalu po stronie przeciwnej do napylanej).

    Z kolei za mały wydatek farby proszkowej podawanej do napylania prowadzi do:

    - plucia farbą przez aplikator

    - napylania powłoki o niedostatecznej grubości

    - niedostatecznej penetracji farby w przestrzenie zagłębione.

    Za duży wydatek powietrza (za wiele powietrza w stosunku do ilości napylanej farby) może być przyczyną:

    - niedostatecznej grubości napylanej powłoki

    - niedostatecznej penetracji farby w przestrzenie zagłębione

    - obniżenia efektywności napylania

    - nakładania grubszych warstw farby na obrzeża i naroża pokrywanego detalu.

    Zbyt mały wydatek powietrza na fluidyzację proszku może być przyczyną:

    - napylania pulsacyjnego bądź plucia farbą przez aplikator

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - konieczności stosowania większego ciśnienia powietrza płynącego przez inżektory

    - napylania niejednorodnej powłoki

    - obniżenia efektywności napylania

    - zatykania się przewodów proszkowych.

    687dsc01743.jpg

    Dla uzyskania doskonałej efektywności procesu malowania najlepiej by było, gdyby wszystkie napylane cząstki proszku osiadały na pokrywanej powierzchni. Fot. Julian Ciesielski

    Spiekanie się cząstek farby proszkowej

    Występowanie wyładowań elektrycznych pomiędzy cząstkami farby podczas procesu malowania jest zjawiskiem normalnym. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której w polu elektrostatycznym takie wyładowania by nie występowały. Również ładowanie farb proszkowych przez tarcie jest przyczyną przekazywania potencjałów w dość gwałtowny sposób. Wszystko wydaje się być pod kontrolą, dopóki w sprawę nie zostanie zaangażowana wilgoć. Z jednej strony, zbyt suche powietrze uniemożliwia ładowanie elektrostatyczne. Z drugiej strony, zbyt wiele wilgoci na tyle wspomaga transport ładunków, że przysparza problemów ze spiekaniem się farby proszkowej. Nasilenie wyładowań prowadzi do miejscowego wzrostu temperatury, tworzenia się aglomeratów (zbitki cząstek proszku) i osiadania farby na ściankach przewodów. W sytuacji, gdy farba spieka się na elementach wysokonapięciowych aplikatora, może dojść do ich uszkodzenia i obniżenia efektywności ładowania. W zależności od przebiegu procesu możemy również spodziewać się wystąpienia wad gotowej powłoki powodowanych przez zaburzenia parametrów zasilania.

    Zanieczyszczenie jednego produktu drugim

    Zmiana koloru czy rodzaju napylanej farby jest operacją krytyczną dla procesu malowania. Często, przy braku odpowiedniej dbałości obsługi, dochodzi do zanieczyszczenia jednego produktu drugim. O ile zmieszamy farby w podobnym odcieniu i jednorodne pod względem użytej do produkcji bazy surowcowej, to nic wielkiego się nie wydarzy. Jest jednak bardzo wiele przypadków, gdzie ułamek procenta zawartości jednej farby w drugiej powoduje całkowitą zmianę wyglądu powłoki. Dla przykładu, napylana przez nas gładka, błyszcząca farba może, w wyniku domieszki innego produktu, zmienić się w powłokę matową. Zanim zostaną przywrócone stabilne warunki malowania, strata czasu i pieniędzy będą nie do uniknięcia. Warunkiem eliminującym powstawanie problemu zanieczyszczeń podczas zmiany napylanych produktów jest bardzo dokładne oczyszczenie wszystkich zespołów mających kontakt z farbą: kabiny natryskowej, systemu odzyskowego, podajnika farby, eżektorów, węży transportujących proszek oraz aplikatorów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...