• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(29)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.05.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

    Strona 2 z 9

    ZUAT-15/VI.06 dzieli środki na grupy: o grupa A (do ochrony przed porażeniem przez korozję biologiczną wyrobów z drewna budowlanego i/lub płytowych materiałów drewnopochodnych w trakcie ich składowania, wbudowywania oraz eksploatacji; o grupa B (zwalczanie zaistniałej korozji biologicznej wyrobów z drewna budowlanego i/lub płytowych materiałów drewnopochodnych oraz dalsza ich ochrona jak dla grupy A).

    Środki ochrony stosowane są zgodnie z przewidzianymi technologiami: o grupa A (metodą smarowania, natrysku, kąpieli lub metodami ciśnieniowoo próżniowymi), grupa B (metodą smarowania, natrysku lub iniekcji). W każdej z tych grup rozróżnia się środki solne, wodorozcieńczalne, oleiste i rozpuszczalnikowe. ZUAT-15/VI.06 określa m. in. ich cechy identyfikacyjne jak: barwa, zapach, konsystencja, zawartość osadu i wody wolnej, substancje nierozpuszczalne w wodzie, gęstość i lepkość, pH wyciągu wodnego a także właściwości techniczne jak: temperatura zapłonu, wpływ na zapalność drewna i wytrzymałość na ściskanie, agresywność korozyjną w odniesieniu do stali, przenikanie przez powłoki wyrobów lakierowych, emisję składników lotnych, a także wymagania specjalistyczne jak: głębokość wnikania w drewno, wartość grzybobójcza czy owadobójcza.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Stosowanie chemicznych środków ochrony drewna


    Chemiczna ochrona drewna jest jednym z ważniejszych poczynań, przedłużających trwałość budowli. Obejmuje zabiegi o charakterze zwalczającym i zwalczająco-zabezpieczającym, które określane są mianem impregnacji. Jakość impregnacji zależy od wielu czynników, z których najważniejszymi są: o czystość drewna (bez łyka i kory, usunięte stare powłoki lakierowe), o wilgotność drewna (odpowiednie sezonowanie i suszenie), o obróbka drewna (obrobione mechanicznie, łącznie z nacięciami, nawierceniami), o dobór środka i ich odpowiednie przygotowanie (wybór właściwego preparatu i jego stężenia zależne np. od wilgotności drewna i metody impregnacji), o metoda impregnacji (powierzchniowa np. malowanie, smarowanie; głębsze nasycenie - np. próżniowo-ciśnieniowe, dyfuzyjne, kąpiele zimne i gorąco-zimne).

    Z różnorodnej gamy oferowanych środków ochrony drewna należy wybierać taki, który charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, a jednocześnie w ograniczonym stopniu oddziaływuje na zdrowie człowieka i jego środowisko naturalne.

    Impregnaty zawierające związki chromu, chociaż skuteczne w oddziaływaniu są rakotwórcze. Aktualnie wiele firm proponuje bezchromowe środki do chemicznej ochrony drewna (na bazie związków miedzi i boru).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...