Sposoby przeciwogniowe zabezpieczania drewna
Przez przeciwogniowe zabezpieczenia drewna i materiałów drewnopochodnych w masie, rozumie się nasycanie roztworami środków ognioochronnych metodami takimi jak: kąpiel zimna, gorąco-zimna lub próżniowo-ciśnieniowa. Zastosowanie jednej z tych technik pozwala na przesycenie środkiem ognioochronnym znacznej części przekroju drewna. Za najbardziej skuteczny sposób należy uznać nasycanie próżniowoo ciśnieniowe, które polega na odessaniu z drewna powietrza i wtłoczenie w jego miejsce impregnatu. Sposób ten może być stosowany tylko w przypadku drewna nie porażonego czynnikami biotycznymi (np. sinizną).
Zasadniczą wadą większości z tych środków jest brak możliwości nałożenia w przyszłości warstwy dekoracyjnej.
Powierzchniowe zabezpieczenie drewna i materiałów drewnopochodnych może być wykonane z zastosowaniem wszystkich rodzajów środków ognioochronnych. Nanosi się je pędzlem, wałkiem lub metodą natrysku. Do najbardziej skutecznych zalicza się aktywne środki powłokotwórcze, a zwłaszcza farby ognioochronne. Środki solne w postaci roztworów wodnych bywają uciążliwe w stosowaniu, wymagają bowiem wielokrotnego powlekania materiału.
Aktualnie na rynku oferowane są farby ognioochronne wodorozcieńczalne, stosowane w zestawach wraz z lakierem ochronnym oraz możliwością jego barwienia. Wyroby takie, ze względu na wysokie walory estetyczne i dekoracyjne oraz przyjazne dla środowiska, stosowane są m.in. przy konserwacji i rekonstrukcji zabytków.Środki, a szczególnie wyroby lakierowe do zabezpieczenia powierzchni drewnianych stosowane w budownictwie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, powinny posiadać znak budowlany B.
W celu wykonania prawidłowego zabezpieczenia powierzchni drewnianych, należy przestrzegać podstawowych zasad:
Zasady powyższe obowiązują przy zabezpieczaniu surowego drewna jak i renowacji starych pokryć, a ich przestrzeganie pozwoli otrzymać zabezpieczenia o odpowiednich walorach dekoracyjnych i ochronnych.
Wady, jak np. sinica drzewa, łuszczenie się powłok lakierowych, są najczęściej wynikiem nie przestrzegania zasad.
Aktualnie rynek oferuje szeroki asortyment środków do zabezpieczania drewna. Są to wyroby o różnych walorach użytkowych i dekoracyjnych, wodne i rozpuszczalnikowe, stąd wybór jest trudny. Nie zawsze względy finansowe powinny decydować o jego wyborze. Ważnym aspektem jest również ochrona środowiska naturalnego i trwałość wykonanego zabezpieczenia.
Krystyna Kortylewska
Komentarze (0)