Wpływ obróbki strumieniowo-ściernej i jej parametrów
na powierzchnię i warstwę
wierzchnią przedmiotu
Czystość powierzchni i jej ocena
Czystość powierzchni odgrywa zasadniczą rolę dla jakości i trwałości powłok ochronnych i dekoracyjnych. W przypadku odlewów podlegających dalszej obróbce mechanicznej, czystość powierzchni ma niebagatelne znaczenie dla parametrów obróbki skrawaniem i trwałości narzędzi skrawających. Na temat przygotowania powierzchni metodą strumieniowo-ścierną i oceny jej czystości ukazały się w latach 1985-2003 liczne publikacje naukowe i opracowania normalizacyjne, odnoszące się do powierzchni stalowych i nieżelaznych. W przypadku braku odpowiednich opracowań dotyczących odlewów, głównie staliwnych i żeliwnych - poprzez analogię przyjmuje się do stosowania opracowania i normy odnoszące się do powierzchni stalowych.
Ocena jakości przygotowania i oczyszczenia powierzchni dokonywana jest wg następujących metod:
Stopień przygotowania powierzchni
Ocena odbywa się na zasadzie oceny wzrokowej - służą do tego celu odpowiednie fotografie porównawcze powierzchni stalowych zawarte w PN- ISO 8501-1; PN-ISO 8501-1/Ad1; PN-ISO 8501-2. Rozróżnia się cztery stopnie przygotowania powierzchni od Sa 1 do Sa 3. Najwyższym stopniem przygotowania powierzchni jest Sa 3. Z reguły dla większości pokryć ochronnych wystarczającym stopniem przygotowania powierzchni jest Sa 2 lub Sa 21/2.
Stopień zapylenia powierzchni
Ocena dokonywana jest zgodnie z PN-EN ISO 8502-3, metoda ta polega na zebraniu pyłu i kurzu taśmą samoprzylepną i porównania zagęszczenia i wielkości przyklejonych cząsteczek z wzorcami umieszczonymi w normie. Rozróżnia się pięć stopni zagęszczenia zanieczyszczeń i pięć stopni wielkości cząstek kurzu. Dla poprawnego wykonania powłok ochronnych zapylenie powierzchni nie może być wyższe od 3 stopnia. Odnosi to się również do wielkości cząsteczek kurzu.
Komentarze (1)