• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(37)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 5

    W wyniku obróbki strumieniowo-ściernej występuje zjawisko " falowania" warstwy wierzchniej. Ma to miejsce szczególnie przy obróbce materiałów nieżelaznych i stalowych nieutwardzonych. Czynnik ten należy brać pod uwagę przy dokonywaniu pomiaru chropowatości powierzchni - szczególnie przy ustalaniu długości odcinka pomiarowego.

    Obecnie stosowane metody pomiaru chropowatości powierzchni można sklasyfikować następująco:

  • optyczne metody odwzorowania struktury powierzchni przy użyciu mikroskopu optycznego, elektronowego mikroskopu skaningowego,

  • stykowe metody odwzorowania chropowatości powierzchni za pomocą laboratoryjnych lub polowych (przenośnych) profilografometrów,

  • metody porównawcze wymiarowej oceny chropowatości powierzchni.

    Przy ocenie chropowatości cechującej się znacznymi wahaniami wysokości mierzonych nierówności, a więc takiej chropowatości jak po obróbce strumieniowo-ściernej, nie wydaje się celowe stosowanie przyrządów pomiarowych o wysokiej dokładności własnej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Można przyjąć, że jeśli wymagania nie stanowią inaczej, to do pomiaru chropowatości metalu po obróbce strumieniowo-ściernej wystarczająca jest metoda porównawcza, w której są wykorzystywane wzorce chropowatości powierzchni. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy pomiary chropowatości wykonywane są z dala od laboratorium.

    W USA od wielu lat używane są wzorce Keane-Tatora, które schematycznie przedstawiono na rysunku 3. Najszersze zastosowanie mają jednak wzorce wg PN-EN ISO 8503-1. Przykład takiego wzorca przedstawiony jest na rysunku 4.

    Komplet składa się z dwóch wzorców chropowatości powierzchni dla dwóch podstawowych kształtów ziarna ściernego; ostrokątnego (wzorzec G) i kulistego (wzorzec S). Każdy z wzorców ma cztery segmenty różniące się średnią arytmetyczną maksymalnych wysokości chropowatości Ry. Ry5 jest średnią arytmetyczną maksymalnych odległości między wierzchołkami a wgłębieniami profilu w obrębie odcinka elementarnego, wyliczoną z pięciu sąsiednich odcinków elementarnych. W tablicy 1. przedstawiono znamionowe wartości parametrów Ry5 dla poszczególnych segmentów wzorców. Zaś w tablicy 2. zestawiono klasyfikację ocenianych profili chropowatości.

    Ogólna ocena chropowatości powierzchni za pomocą wzorców ISO polega na wzrokowym lub dotykowym porównaniu badanej powierzchni z wzorcami ISO.

    Wpływ parametrów obróbki strumieniowo-ściernej

  • Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik