Promienniki podczerwieni ustawione w kształcie koła zapewniają równomierne utwardzanie
Firma InnoPaint GmbH wyspecjalizowała się w lakierowaniu proszkowym płyt MDF i dysponuje najnowszą w Niemczech linią do lakierowania MDF.
W nowej linii zastosowano opatentowaną przez firmę Nütro metodę „APPCoating”. Zainstalowany przed piecem właściwym obwód podczerwieni nagrzewa warstwę proszku do niezbędnej w procesie temperatury w ciągu zaledwie kilku sekund. Pozwala to prawie całkowicie zapobiec powstawaniu obciążenia temperaturowego obrabianego materiału.
- Od dłuższego czasu, na rynku materiałów drewnopochodnych, zaznacza się wzrost zapotrzebowania na wyroby lakierowane proszkowo. Znane dotychczas, ogólnie przyjęte i praktycznie sprawdzone metody wykończania płyt jak lakierowanie ciekłe, foliowanie czy wielowarstwowe oklejanie mają określonych odbiorców. Jednak dla powierzchni bezfugowych i to dla niemal wszystkich możliwych zastosowań, najlepszy efekt ekonomiczny można uzyskać przy zastosowaniu lakierowania proszkowego. Także pojawiające się coraz częściej mniejsze zamówienia, wymagające elastycznej metody wykonania, dzięki lakierowaniu proszkowemu dają się zamknąć w możliwie niskich kosztach. Właśnie tutaj uzyskujemy przez lakierowanie proszkowe płyt MDF korzystny stosunek ceny do wydajności - mówi Rainer Taig, prezes firmy InnoPaint, przedstawiając powody skłaniające do zbudowania nowej linii do lakierowania.
Aplikacja lakieru proszkowego prowadzona jest automatycznie w kabinie z pistoletami generatorowymi.Źródło: InnoPaint
Przedsiębiorstwo w Langenwetzendorf w Turyngii to zakład pracujący na zlecenie, oferujący kompleksowy proces obróbki płyt MDF, który rozpoczyna się od przycięcia płyt poprzez ich obróbkę np. frezowanie i szlifowanie aż do dostawy Just-In-Time (dokładnie na czas). Dla klientów powstaje w ten sposób możliwość zrealizowania z jednym jedynym partnerem całego ciągu produkcyjnego.
Dla lakierowania proszkowego płyt MDF przedsiębiorstwo szukało techniki, która przy stapianiu i utwardzaniu powłoki możliwie mało obciąża podłoże. Zwracano przy tym uwagę, aby móc skutecznie obrabiać wszystkie elementy o nieregularnych kształtach.
Niskie obciążenie temperaturowe
- Zdecydowaliśmy się na zgłoszoną do patentu metodę lakierowania firmy Nütro -Automatic Panel Powder (APP), w której dzięki zainstalowanemu przed piecem układowi podczerwieni, lakier proszkowy w ciągu kilku sekund uzyskuje niezbędną do reakcji temperaturę. Z tego wynika niskie obciążenie temperaturowe materiału podłoża. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu radiatorów gwarantuje się, że zarówno krawędzie jak i płaszczyzny doprowadzane są zawsze do tej samej temperatury i jest możliwe równomierne utwardzenie – wszystko jedno jaka jest geometria części - mówi prezes firmy InnoPaint Rainer Taig. Gwarantuje to, dodaje Taig, że równomiernie są lakierowane także krawędzie, profile, elementy frezowane, okrągłe czy otwory przelotowe. Istniejący do tej pory problem powstawania pęknięć, szczególnie na krawędziach jest ze względu na tę metodę utwardzania, wykluczony.
Komentarze (0)