
Redakcja „Lakiernictwa Przemysłowego” zaprasza 26 marca na bezpłatne wykłady specjalistów z branży lakierniczej podczas targów EXPO-SURFACE w Kielcach. Tematykę prelekcji, wraz z krótkim opisem, znajdziesz poniżej. Oprócz solidnej dawki wiedzy będzie można także podpatrywać technologów podczas ich pracy, czy obejrzeć maszyny i urządzenia w ruchu, a chętni będą mogli sami spróbować swoich sił w malowaniu przemysłowym. Czekamy na Ciebie!
Środa, 26 marca
Stoisko „Lakiernictwa Przemysłowego” w hali 8 nr D06
- Godz. 11.30
Zastosowanie atrakcyjnej ekonomicznie i ekologicznie technologii bioreaktorów KBT do oczyszczania powietrza z LZO w przemyśle lakierniczym.
Prelegent:
dr inż. Damian Kasperczyk, Ekoinwentyka Sp. z o.o.
Przemysł lakierniczy należy do jednych z największych źródeł emisji lotnych związków organicznych (LZO), które powstają podczas procesów malowania, suszenia oraz utwardzania powłok lakierniczych. Emisja tych substancji ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne i zdrowie ludzi, co stawia przed zakładami przemysłowymi konieczność stosowania skutecznych metod oczyszczania powietrza. Technologia bioreaktorów KBT (Kompaktowy Bioreaktor Trójfazowy) to nowoczesne rozwiązanie, które łączy wysoką skuteczność usuwania LZO z niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz minimalnym wpływem na środowisko. Jest to system oparty na procesach biologicznych, w którym mikroorganizmy osadzone na specjalnym złożu biologicznym rozkładają szkodliwe związki organiczne na proste i nieszkodliwe produkty – głównie dwutlenek węgla i wodę. Podczas wykładu zostaną przedstawione instalacje KBT działające w pełnej skali w przemyśle lakierniczym, w tym w lakierniach automotive.
- Godz. 11.50
Trendy w powłokach przyszłości – co czeka branżę?
Prelegent:
dr inż. Katarzyna Pojnar, Ecoline Sp. z o.o.
Branża powłok proszkowych doskonale wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju, spełniając wymagania stawiane przez Unię Europejską oraz oczekiwania konsumentów. Ecoline, jako lider innowacji, nieustannie dostosowuje swoje rozwiązania do rosnących wymagań rynku, stawiając na efektywność, ekologię i nowoczesne podejście do malowania proszkowego. Opracowanie specyficznych właściwości, rozwój niskotemperaturowych oraz utwardzanych promieniowaniem UV powłok proszkowych, a także integracja sztucznej inteligencji (AI), wyznaczają nowe standardy w przemyśle farb i lakierów proszkowych.
- Godz. 12.10
Obniżenie kosztów malowania proszkowego poprzez kontrolę procesu dzięki technologii pomp HDLV.
Prelegent:
Tomasz Zglec, Nordson Industrial Coating Systems
Zastanawiasz się jak osiągnąć w Twojej lakierni proszkowej znaczne oszczędności farby proszkowej, wyższą wydajność aplikacji, lepsze pokrycie i domalowanie zagłębionych narożników, zakamarków, wyższą jakość zmiany koloru, najwyższy poziom kontroli procesu bez częstych regulacji lub serwisu? Dowiesz się tego z prezentacji o technologii pomp proszkowych HDLV (fazy gęstej) i dlaczego ma ona tak duży wpływ na optymalizację pracy malarni.
- Godz. 12.30