Na etapie opracowania koncepcji nowych linii do lakierowania, symulacja przepływu powietrza odgrywa coraz większą rolę.
Już na wstępie można wyeliminować tzw. „słabe miejsca” np. strefy zawirowań bądź obszary martwe i przez to w przyszłości zapobiec błędom podczas lakierowania. Obecnie symulacje do optymalizacji przepływu stosuje się głównie przy projektowaniu nowych lakierni w branży motoryzacyjnej. W kabinach do lakierowania samochodów powietrze doprowadzane jest najczęściej poprzez strop nawiewny z filtrami o dużej powierzchni. Dostosowane do wielkości nawiewu, wyciągi podłogowe wyposażone są w filtrację „mokrą” (np. z wykorzystaniem dysz Venturiego). Przy takiej konstrukcji uzyskuje się równomierny, laminarny, pionowy przepływ powietrza ze stałą prędkością ca 0,3 m/s prawie w całej kabinie. Dzięki temu rozpylony lakier jest efektywnie wykorzystywany, a jego nadmiar wychwytywany.
Fot. Volkswagen PolskaZoptymalizowanie geometrii kabiny
W obszarze zajętym przez lakierowany pojazd dochodzi, ze względu na przysłonięcie przez jego powierzchnię, do znaczącego zagęszczenia linii przepływu powietrza. Po zewnętrznych stronach pojazdu prędkość przepływu dochodzi nawet do 1 m/s. Za pomocą symulacji numerycznej można efektywnie i szybko sprawdzić skuteczność pracy różnych wariantów wentylacji podłogowej – np. poprzez częściowe przysłonięcie krat podłogowych czy zastosowanie podwójnej ilości dysz filtracyjnych – i w ten sposób zoptymalizować przepływ powietrza i geometrię kabin.
Planowanie stref powietrza nawiewanego i usuwanego
Przy ocenie i optymalizacji przepływów w mniejszych obiektach np. pomieszczenie lakiernicze stolarni można praktycznie stosować te same numeryczne metody symulacji, które stosuje się w obiektach dużych jak np. hala do lakierowania samolotów. Należy brać jednak pod uwagę specyfikę każdego obiektu, która wpływa na określenie technicznych i numerycznych warunków brzegowych. Przy tego rodzaju symulacjach obok planowania odpowiednich zakresów przepływu powietrza nawiewnego i usuwanego, ważną rolę odgrywa przede wszystkim obliczenie wielkości emisji rozpuszczalników.
tłum. Anna Kalińska
Komentarze (0)