Natomiast już od 1 stycznia 2007 roku zacznie działać Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 października 2005 roku w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących ograniczenia emisji lotnych związków organicznych powstających w wyniku wykorzystywania rozpuszczalników organicznych w niektórych farbach, lakierach, preparatach do odnawiania pojazdów.
Od 1996 roku obowiązuje Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 12 marca 1996 roku (Monitor Polski Nr 19 z dnia 3.03.1996) dotyczące „dopuszczalnych stężeń (...) wydzielanych przez (...) elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi”, którego przestrzeganie pozwoli na wyeliminowanie ryzyka wprowadzenia na rynek wyrobów zagrażających zdrowiu klienta. Określa ono dopuszczalne stężenia szkodliwych dla zdrowia substancji w powietrzu pomieszczeń podzielonych na kategorie A i B.
• Do kategorii A zaliczane są: „pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt chorych w budynkach służby zdrowia oraz przeznaczone na stały pobyt dzieci i młodzieży w budynkach oświaty, a także pomieszczenia przeznaczone do przechowywania produktów żywnościowych”.• Do kategorii B – „pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi w budynkach użyteczności publicznej inne niż zaliczone do pomieszczeń kategorii A oraz pomieszczenia pomocnicze w mieszkaniach”.
• W powietrzu pomieszczeń kategorii A i B – stężenie formaldehydu nie może przekraczać dopuszczalnej wartości równej 50 µg/m3 (0,04 ppm) w pomieszczeniach kategorii A, lub 100 µg/m3 (0,08 ppm) w pomieszczeniach kategorii B. Wynika stąd, że meble jak i inne elementy wykończeniowe stanowiące wyposażenie wnętrz przeznaczonych na stały pobyt ludzi, powinny być testowane w warunkach odpowiadających warunkom panujących w tych pomieszczeniach i nie wydzielać związków szkodliwych w ilościach powodujących przekraczanie wymienionych wartości.
Zasady i metody oceny higienicznej mebli
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 30 stycznia 2002 (Dz. U. nr 14 poz. 133) w wykazie Polskich Norm do obowiązkowego stosowania dotyczących mebli znalazły się normy. W Polsce obowiązują dla płyt wiórowych w klasie higieny E1 normy, wg których zawartość formaldehydu powinna być < 8mg/100g z.s.p., co teoretycznie powinno zapewniać stężenie formaldehydu w powietrzu nie większe niż 0,1ppm (0,125 mg/m3). Nie gwarantuje to zachowania dopuszczalnych stężeń formaldehydu w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, do których wyposażenia stosowane są meble wykonywane z różnych materiałów drewnopochodnych i lakierów. Obowiązujące dotychczas w Polsce przepisy i normy pozwalały, więc na dość dowolne podejście do sposobu oceny higieniczności mebli i w konsekwencji niewielu producentów może udokumentować, że produkowane meble czy materiały służące do ich wykończenia nie emitują szkodliwych substancji w ilościach uznanych za zagrażające zdrowiu człowieka.
Komentarze (0)