• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(36)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Nowe Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 14 stycznia 2004 roku "w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy oczyszczaniu powierzchni, malowaniu i metalizacji natryskowej" (Dz. U. 16, poz. 156/2004) dostosowało polskie przepisy prawne do standardów oraz wymogów Unii Europejskiej.

    Obok wprowadzenia zakazu stosowania w obróbce strumieniowo-ściernej na sucho piasku kwarcowego i jego mieszanek (piaskowania) wprowadza inne istotne ustalenia dotyczące budowy, funkcjonowania i sposobu użytkowania komór do pneumatycznego czyszczenia, oczyszczarek i sprzętu ochronnego.

    Oprócz korzyści technologicznych i ekonomicznych wynikających z zastosowania maszyn do obróbki strumieniowo-ściernej umożliwiających stosowanie ścierniw wielokrotnego użytku, wymogi prawne powyższego rozporządzenia stanowią dodatkową motywację do inwestycji.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Na fot. Przykład nowoczesnej komory pneumatycznej do śrutowania, bezfundamentowej, marki GETRASUR BLASTECO

    Wśród urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej wyróżniamy maszyny:

  • pneumatyczne (komory śrutownice, stanowiska - kabiny ręczne, itp.)

  • wirnikowe (przelotowe, nieprzelotowe, bębnowe, itp.)

    Pneumatyczna obróbka strumieniowo-ścierna pozwala na stosowanie szerszego zakresu ścierniw niż w maszynach wirnikowych. O ile w maszynach wirnikowych stosuje się zwyczajnie ścierniwa kuliste (shot, ceramika, itp.), to w przypadku maszyn pneumatycznych mamy całą gamę ścierniw, zróżnicowanych zarówno pod względem kształtu: kulistych (shot), ostrokrawędziowych (grit), jak i materiału: staliwne (stal, staliwo), mineralne (tlenek aluminium, Garnet), roślinne, szkło, plastik, ceramika.

    Szeroki zakres stosowanych ścierniw powiększa w dużym stopniu możliwość uzyskania wynikającego z technologii profilu powierzchni określanego parametrem chropowatości.

    Wymogi dotyczące komór

    do pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej.

    § 4.2 "Po oczyszczeniu powierzchni resztki zużytego ścierniwa i inne zanieczyszczenia należy usunąć z miejsca pracy i przekazać do regeneracji lub utylizacji". Wynika, to z nowo ustanowionego "Prawa o odpadach" (Dz. U. 62, poz. 628/2001) oraz "Ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i o opłacie produktowej". (Dz. U. 63, poz. 639/2001)

    Powstawanie dużej ilości ścierniw odpadowych podczas obróbki strumieniowo-ściernej, skłania ku przyjrzeniu się ścierniwom wielokrotnego użytku.

    Ścierniwa wielokrotnego użytku mniej pylą, są dużo wydajniejsze, uzyskuje się przy ich użyciu czystsze powierzchnie nie pokrywające się szybko rdzą nalotową, zużywa się ich przy tym dużo mniej do oczyszczenia 1 m2 powierzchni i powstaje w ten sposób zdecydowanie mniej odpadów. Ponosi się jednocześnie dużo mniejsze koszty transportu i wentylacji, koszty wytworzenia sprężonego powietrza oraz mniej płaci się za składowanie i utylizację odpadów.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...