§ 5 "Czyszczenie powierzchni z powłok lakierowych zawierających związki ołowiu lub inne toksyczne składniki przy użyciu urządzeń z otwartym obiegiem ścierniwa niemetalicznego, powinno odbywać się wyłącznie na stanowisku pracy, szczelnie osłoniętym i wyposażonym w układ filtracyjno-wentylacyjny".
§ 7 "Komory robocze przeznaczone do czyszczenia powierzchni powinny być podłączone do ssących układów filtracyjno-wentylacyjnych i w taki sposób zabezpieczone, aby wyeliminować możliwość wtórnego zapylenia pomieszczenia, w którym zostały zainstalowane"
Odnośnie funkcjonowania oczyszczarki pneumatycznej pracującej w otwartym lub zamkniętym obiegu ścierniwa wymaga się:
§ 8.2 "Niedopuszczalne jest stosowanie urządzeń do strumieniowo-ściernego czyszczenia powierzchni nie wyposażonych w system umożliwiający zamknięcie wypływu ścierniwa z dyszy roboczej, bezpośrednio przez pracownika wykonującego proces czyszczenia".
§ 8.3 System ten, o którym mowa w ustępie 2, powinien być tak skonstruowany, aby w razie wypuszczenia z rąk pracownika dyszy roboczej nastąpiło niezwłoczne zamknięcie dopływu ścierniwa do dyszy".Niezwłoczne zamknięcie dopływu ścierniwa do dyszy znaczy jego zadziałanie w ciągu 1 do 2 sekund, a nie jak w powszechnie stosowanych rozwiązaniach, po upływie około 15 sekund.
§ 9.4 Komora robocza powinna być wyposażona w świetlny sygnalizator zagrożeń bezpieczeństwa oraz awaryjny wyłącznik urządzeń. Drzwi wejściowe do komory roboczej powinny być otwierane dopiero po odpyleniu jej wnętrza.
§ 9.5 Wielokrotność wymiany powietrza w komorze roboczej powinna zapewnić dobrą widoczność oraz być zależna od:
1. rodzaju czyszczonego materiału lub usuwanej powłoki malarskiej;
2. ilości stanowisk pracy;3. rodzaju i ilości zużywanego ścierniwa.
Nie powinno się z reguły zawracać powietrza odpylonego, gdyż może zawierać ono najgroźniejsze dla pracownika drobne pyły respirabilne.
Inne przepisy i wymagania mające zastosowanie do urządzeń pneumatycznej obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni to:
Przestrzeganie tej wielkości emisji pyłów daje gwarancję, że nie przekroczy się dopuszczalnych najwyższych dobowych poziomów pyłów w powietrzu, które mają wartości rzędu 50 µg/m3 .
Komentarze (0)