• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 6

    729wysoka2.jpg

    Tab. 1: Testowane pigmenty antykorozyjne.

    Wewnętrzny proces uelastyczniania wodorozcieńczalnych żywic epoksydowych oraz wodnej dyspersji epoksydowej odbywa się poprzez włączenie poliglikolu alkielinowego. Z jednej strony pozwala to na tworzenie emulsji w środowisku wodnym, z drugiej zaś zapewnia pewien stopień elastyczności. Ze względu na wysoką hydrofilowość poliglikolu alkielinowego, jego ilość w strukturze żywicy epoksydowej nie musi być duża, co w znaczący sposób podnosi stopień ochronności antykorozyjnej.

    729wysoka3.jpg

    Tab. 2: Testowane formuły podkładów wodnorozcieńczalnych.

    Studia nad nową technologią pokazały, iż można dodać inny związek poprawiający elastyczność powłoki, a który to dodatek będzie się odznaczał niską hydrofilowością w przeciwieństwie do poliglikolu alkielinowego. W sposób selektywny dodatek ten włączano do struktury łańcucha żywic. W rezultacie otrzymujemy model elastycznej dyspersji o niskim stopniu hydrofilowości, pozwalający na zachowanie dotychczasowej barierowości antykorozyjnej. Co więcej, nowe grupy funkcyjne poprawiły jakość zwilżalności pigmentu oraz samego substratu, jak również ustabilizowały proces dyspersji.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Badania eksperymentalne

    Efekt aktywnych pod względem antykorozji pigmentów nie może być przenoszony z jednego systemu utwardzania na inny. Istnieje bowiem ryzyko, iż pigment, który efektywnie działa w ramach jednego systemu, wkomponowany w inny jedynie w niewielki sposób ujawni swoje właściwości. Z tego względu tak ważnym jest, aby przetestować jak największą grupę pigmentów i dobrać je tak, aby wydobyć ich właściwości w najbardziej pożądany sposób. W ramach dwuskładnikowego systemu wodnych żywic epoksydowych przetestowano 9 rodzajów pigmentów, jak również porównano ich właściwości z recepturami, gdzie pigment antykorozyjny został zastąpiony bielą tytanową. Lista pigmentów została przedstawiona w tabeli nr 1, same zaś formuły w tabeli nr 2. Grubość naniesionej powłoki na blaszkę umytą w preparacie (“Gardobond OC”) wynosiła 50 µm. Po siedmiu dniach schnięcia w temperaturze 23°C przy wilgotności 50% przeprowadzono następujące badania: test komory wilgotnościowej VLN 147 w oparciu o normę DIN EN ISO 6270-2 oraz test komory solnej wg normy DIN EN ISO 9227. Pomiar wielkości rdzy pełzającej określano w cyklu tygodniowym. Podczas oceny starano się usunąć jak najwięcej powłoki o osłabionej przyczepności, rozpoczynając od miejsca inicjalnego nacięcia. Następnie, na odsłoniętą powierzchnię, przyklejano taśmę i umieszczano próbki na kolejny okres. Wyniki testu pokazane zostały na wykresach nr 2 oraz 3.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...