Efektywna ochrona na różnych powierzchniach
Prowadząc dalsze badania naukowe związane z dwukomponentowym systemem wodnych podkładów epoksydowych, dokonano porównania ochrony antykorozyjnej z udziałem oraz bez dodatku pigmentu antykorozyjnego. Testy przeprowadzono na wysuszonej powłoce o grubości 50 µm nałożonej na różne substraty. Czas trwania testu wyniósł 1000 godz. Rys. nr 1 pokazuje niektóre z paneli po przeprowadzonych badaniach. Na niemalże wszystkich płytkach pokrytych podkładem bez pigmentów antykorozyjnych osiągnięto te same wyniki, co na standardowych rozwiązaniach z pigmentacją antykorozyjną. Wyjątek stanowiła stal cynkowana ogniowo, na której to powierzchni lepiej sprawdził się podkład z pigmentami antykorozyjnymi.
Bez dodatku cynku
Niektóre pigmenty antykorozyjne wpływają na wzrost lepkości lakierów tworzonych na bazie wodnych żywic epoksydowych podczas ich składowania. Ich zastąpienie poprzez biel tytanową lub siarczan baru pomaga zredukować to negatywne zjawisko. W Europie fosforanowanie cynkowe jest traktowane jako technologia niebezpieczna dla środowiska. Sam fosforan cynku oznaczony jest symbolem R50/53. Inne preparaty zawierające od 2,5% do 25% fosforanu cynku są również traktowane w myśl dyrektywy 1999/45/EC jako niebezpieczne dla środowiska i oznaczone są symbolem R51/53. Tym zaś produktom, które wspomnianego związku zawierają od 0,25% do 2,5% przypisana jest fraza R52/53. W związku z obostrzeniami, wysiłki w dziedzinie antykorozji kierują się ku rozwiązaniom, które zawierają jak najmniejszą ilość fosforanu cynku. Badania pokazały, iż aktywne pigmenty antykorozyjne z zawartością cynku mogą być z powodzeniem wyeliminowane w ramach dwuskładnikowych systemów epoksydowych. Otrzymujemy wówczas wolne od cynku wodne podkłady antykorozyjne o jakości równej tym z zawartością rozpuszczalników.
Rys. 1. Wyniki badań komory solnej po 1000 godz. z stosunkiem pigment/utwardzacz 1,3:1 oraz 2,5:1 (element przygotowany: “Gardobond OC”, grubość powłoki 80-90 µm)
Rys. 2: Wyniki testów komory solnej po 1000 godz. na powłokach nawierzchniowych. Od lewej: wb 1k acrylic VSC 6279w/45WA, wb 1k alkyd AY 6150w/45WA, wb 1k PU VTW 1252w/42WA oraz wb 2K PUR SM 6810w/42WA (wb – system wodorozcieńczalny).
Wysoka wartość PVC (objętościowe stężenie pigmentów) pozwala na znaczne oszczędności
Nie tylko brak pigmentów z zawartością cynku pozwala na skomponowanie konkurencyjnej pod względem kosztów formuły podkładu antykorozyjnego o wysokiej odporności. Dalsze testy pokazały, iż wysokopigmentowane systemy epoksydowe, jak również znane farby rozpuszczalnikowe budowane na bazie dyspersji epoksydowe, uzyskują te same doskonałe rezultaty, co normalnie pigmentowane formuły (rys. 1). Nowa technologia wykorzystująca wodę zdejonizowaną oraz środki poprawiające dyspersję pozwala na zachowanie optymalnej lepkości zawartych pigmentów oraz wypełniaczy, co w konsekwencji znacznie ułatwia sam proces produkcji farb. Jeśli przeprowadzimy kalkulację kosztów komponentów, w jasny sposób zobaczymy iż, w przypadku ww. systemu możemy osiągnąć oszczędności bez uszczerbku na którymkolwiek z parametrów jakościowych (tab. 3).
Komentarze (0)