Dlatego wraz z rozwojem dostępnoci bazy surowców dla farb proszkowych badano możliwoć zastšpienia sytemu opartego na farbach rozpuszczalnikowych przez jednowarstwowš powłokę proszkowš. Prace badawcze zostały zakończone sukcesem i obecnie dostępna jest farba proszkowa spełniajšca wymagania normy AAMA 2605-02. Austriacka firma Tigerwerk oferuje takš farbę wykonanš na bazie termoutwardzalnej żywicy fluoropolimerowej pod nazwš handlowš Tiger DRYLACŽ Seria 75. W tabeli 2 możemy zobaczyć wyniki testów mechanicznych i chemicznych wymienionej farby. Testom poddana została próbka wykonana z blachy aluminiowej o gruboci 0,7 mm. Jako przygotowanie powierzchni zastosowano żółte chromianowanie.
Tabla 2. Wyniki testów mechanicznych i chemicznych Tiger Drylac&rught; Seria 75
Warunki utwardzania dla farby Tiger DRYLACŽ Seria 75 wahajš się w granicach od 200°C - 20 min. do 210°C - 15 min. Podane wartoci dotyczš czasu, w którym temperatura pokrywanego obiektu osišgnie wielkoć wymaganš do utwardzania farby.
Porównanie danych z tabel 1 i 2 pomimo pewnych różnic w standardach stosowanych do badań pozwala zrozumieć jak duża jest różnica w wymaganiach stawianych farbom proszkowym zgodnym ze standardami GSB i Qualicoat Klasa 1 w porównaniu do możliwoci, jakie stwarza obecnie technologia powłok proszkowych w architekturze. Spełnienie wymagań normy AAMA 2605-02 to nie tylko doskonałe zachowanie barwy powłoki i połysku, ale także wymienite własnoci odpornoci chemicznej powłoki, przy utrzymaniu doskonałej elastycznoci. W porównaniu do ciekłych systemów PVDF farby Tiger DRYLACŽ Seria 75 cechujš:
Komentarze (0)