Tablica 4. Trwałość dysz wykonanych z różnych materiałów w zależności od zastosowanego rodzaju ścierniwa według danych producenta dysz BORIDE i Kennametall.
WC – węgliki wolframu, SiC – węgliki krzemu, B4C – węgliki boru
Z przytoczonych wyliczeń wynika, że przy stosowaniu dysz z węglika boru uzyskuje się kilkakrotnie większe powierzchnie oczyszczone jedną dyszą, a opłacalność użycia dysz z węglika boru, zwłaszcza przy stosowaniu ścierniw o podwyższonej skrawności jest szczególnie korzystna i nie odbiega od rezultatów uzyskiwanych podczas stosowania na przykład piasku kwarcowego. Należy oczekiwać, że ścierniwa z żużli odpadowych będą wykazywały koszt dyszy na 1 m2 nieco wyższy niż przy piaskowaniu a Garnetu (granatu almandynowego) bliżej elektrokorunu, z racji większej twardości od piasków. Mam nadzieję, iż przekazałem sporą ilość informacji o dyszach, których nie można znaleźć w polskojęzycznej literaturze fachowej ani marketingowej. Wszystkie dane zawarte w obu częściach artykułu powinny pozwolić na właściwy dobór dyszy do postawionych zadań oraz obalić parę mitów dotyczących dysz. W następnym artykule o dyszach opiszę oprzyrządowanie służące do obróbki strumieniowo-ściernej wnętrza rur o wielorakiej średnicy oraz zbiorników, jak też dysze do zwilżania ścierniw oraz mokrego piaskowania.
Z wyliczeń wynika, że przy stosowaniu dysz z węglika boru uzyskuje się kilkakrotnie większe powierzchnie oczyszczone jedną dyszą, a opłacalność użycia dysz z węglika boru, zwłaszcza przy stosowaniu ścierniw o podwyższonej skrawności jest szczególnie korzystna i nie odbiega od rezultatów uzyskiwanych podczas stosowania na przykład piasku kwarcowego.
Dobre praktyki stosowania dysz
- Warunkiem niezawodnej pracy dyszy jest prawidłowe zamontowanie węża do oprawy dyszy.
- Dyszy nie wolno uderzać ani rzucać!!! Jest to szczególnie ważne przy dyszach z węglika boru, ponieważ jest to wyjątkowo kruchy materiał.
- Nowa dysza jest zaopatrywana w uszczelkę dyszy. Dostarczana uszczelka jest niezawodna dla pracy dyszy. Ścierniwa niszczą wykładzinę wewnętrzną dyszy. Kiedy utrzymuje się prawidłowo dyszę, uszczelka będzie pomagać zapobiegać gromadzeniu się ścierniwa przy wejściu do dyszy.
- Jeśli dysza zostanie zatkana ścierniwem lub jego zanieczyszczeniami, należy przerwać wypływ ścierniwa, zredukować ciśnienie w dyszy oraz udrożnić ją, wsuwając od czoła dyszy drut lub pręt o średnicy mniejszej niż otwór dyszy. Kiedy dysza zostaje zatkana może nastąpić zniszczenie wewnętrznego kształtu wykładziny dyszy.
Komentarze (1)