• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(45)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 2 z 4

    System zasilania proszkiem DDF

    Przemysł motoryzacyjny od niemal wieku napędza rozwój technik wytwórczych. To tam mamy do czynienia z prawdziwą produkcją masową, to tam koszty wytwarzania są bardzo skrupulatnie liczone i również tam są niezwykle wysoko postawione wymagania jakościowe. Dlatego też, przemysł motoryzacyjny stał się poligonem doświadczalnym umożliwiającym rozwój technologii DDF. Szwajcarska firma Ramseier Technologies w ramach współpracy z przemysłem motoryzacyjnym opracowała system transportu farby proszkowej i jej odzysku rewolucyjnie zmieniający jakość podawania i używaną do tego celu ilość sprężonego powietrza. Dla łatwiejszego zrozumienia wprowadzonych zmian główne różnice systemów transportu proszku przedstawiono na rysunkach 2 i 3.

    Poglądowy obraz przepływu farby w przewodach zasilających aplikacje dla systemów eżektorowych możemy zobaczyć na rysunku 2.

    372rys_2.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Medium użytym do wymuszenia transportu jest tu sprężone powietrze płynące przez zwężkę Venturiego. Jego prędkość jest większa od prędkości cząstek przesyłanego proszku. Wynika to z faktu, iż materiał powłokowy jest zasysany z pojemnika przez podciśnienie istniejące w komorze mieszania eżektora i dalej niesiony jest jedynie pędem powietrza. Cały system zaczyna pracować w zadowalający sposób, gdy w przewodach zasilających prędkość przepływu przekracza wartość ok. 20 m/min. Efektywność takiego systemu transportu jest ograniczona, co w rezultacie pozwala na dostarczanie do aplikacji mieszaniny proszek – powietrze o dość niskiej gęstości. Dodatkowo cały układ zasilania jest bardzo niestabilny i narażony na duże wahania przepływu. Zmiany chwilowych wartości rzeczywistego wydatku farby proszkowej zachodzą niezwykle dynamicznie, co ma dość poważne konsekwencje dla możliwości prowadzenia kontroli procesu w czasie rzeczywistym. Z tego powodu w wielu przypadkach zmuszeni jesteśmy do zapewnienia bezpiecznych ustawień sprzętu odbiegających od ustawień optymalnych. W efekcie nakładamy grubsze niż potrzeba powłoki. Zasadę bezpośredniego zasilania zagęszczonego DDF przedstawia rysunek 3.

    372rys_4.jpg

    Istnieją tu dwie zasadnicze różnice w stosunku do opisanego uprzednio rozwiązania eżektorowego. Prędkość transportu proszku jest równa prędkości przepływu powietrza i wynosi zazwyczaj ok. 4 m/min, a gęstość podawania może osiągać wartości rzędu 0,4-0,7 g/cm3. W systemach DDF materiał podczas transportu jest praktycznie przeciskany przez przewody zasilające aplikacje, co pozwala na uzyskanie stałej wartości wydatku objętościowego, niezależnie od ciężaru właściwego i jakości czy składu podawanego proszku. Dodatkowo niepotrzebne są już duże przekroje przewodów. Zwiększona wielokrotnie gęstość podawanej mieszaniny umożliwia zastosowanie przy przesyłaniu farby węży o mniejszych średnicach wewnętrznych (f 5,5 mm, w stosunku do ogólnie stosowanych f 10-12 mm), wykonanych z twardszego i bardziej odpornego na zarysowania tworzywa sztucznego. Kluczowym elementem będącym postawą idei DDF są pompy pozwalające na transport zagęszczonej mieszaniny proszku i powietrza z opakowania handlowego do systemu odzyskowego i dalej do poszczególnych aplikacji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...