• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(45)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 4

    Pompy DDF

    Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak to działa. Pomysł konstrukcji pompy DDF został zaczerpnięty z przemysłu związanego z dystrybucją kawy. Niestandardowe myślenie pozwoliło wykorzystać rozwiązanie stosowane w maszynach do parzenia kawy do przesyłania farby w urządzeniach do malowania proszkowego. Schemat pompy DDF przedstawia rysunek 4.

    372rys_5.jpg

    Zasada jej działania jest niezwykle prosta. Urządzenie składa się z dwu naprzemiennie pracujących pomp tłokowych napędzanych silnikami pneumatycznymi. W chwili, gdy w jednej z pomp tłok porusza się do góry, w drugiej opada w dół. Podczas ruchu w górę w cylindrze pompy powstaje podciśnienie powodujące zasysanie farby proszkowej. Podczas ruchu w dół pobrana farba jest wtłaczana do przewodu, którym jest dalej transportowana. Regulację równomierności pompowania można przeprowadzić poprzez zmniejszenie bądź zwiększenie wydatku powietrza wspomagającego. Dozowane jest ono do cylindra pompy pod tłok w chwili, gdy osiąga on górne zwrotne położenie. Dodatkowym zadaniem powietrza wspomagającego jest odmuchiwanie powierzchni komory cylindra i tłoka w celu ograniczenia działania erozyjnego wywoływanego przez cząstki proszku. Pompa DDF raz ustawiona pracuje zachowując stały wydatek pompowania przez cały czas pomiędzy kolejnymi pracami serwisowymi, koniecznymi okresowo, w zależności od natężenia pracy. Urządzenia stosowane do zasilania układów odzyskowych mogą przesyłać farbę proszkową na odległość 20 do 100 m, przy przewyższeniach do 20 m. Wydajność podawania waha się w granicach 1-6 kg/min. Potrzebna do pracy pompy ilość powietrza sprężonego to ok. 20 l/min.

    Dlaczego warto wybrać DDF?

    System zasilania farbą proszkową DDF ma niewątpliwe zalety, lecz ze względu na swoje zaawansowanie techniczne może się wydawać, że koszt jego zastosowania nie zostanie zwrócony użytkownikowi przez korzyści osiągane podczas eksploatacji. Nic bardziej błędnego. Zalety wynikające z zastosowania systemu DDF, potwierdzone doświadczeniami z użytkowania sprzętu zebrane przez Ramseier Technologies, zostały zebrane poniżej i możecie ocenić je Państwo sami:

    • Możliwe jest do osiągnięcia obniżenie zużycia farby proszkowej nawet o 20%. Tak dobry efekt jest rezultatem optymalizacji zasilania. Znaczne zwiększenie równomierności podawania pozwala na pracę w oparciu o optymalne ustawienia parametrów napylania bez zagrożenia powstawania niedomalowań.

    • Możliwe jest zwiększenie wydajności malowania o około 30%, przy utrzymaniu niezmienionej ilości aplikatorów. Osiągnięcie tak dobrego wyniku jest rezultatem znacznego wzrostu zdolności do ładowania się cząstek farby. Mniejsza prędkość przepływu proszku oznacza dłuższy czas przeznaczony na przekazanie ładunku i poprzez to osiąganie wyższych potencjałów. W dalszej kolejności poprawia to znacznie efektywność napylania wyrażoną ilością farby pozostającej na pokrywanym przedmiocie w stosunku do tej, która trafia do odzysku.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...