• Własności chmury proszku napylanego na pokrywany detal nie zależą od długości i jakości przewodu zasilającego. Ze względu na niską prędkość przepływu farby i zastosowanie bardziej odpornych materiałów do produkcji węży nie występują problemy z osiadaniem cząstek na ściankach prowadzące do zaburzenia parametrów zasilania.
• Rodzaj, jakość i ciężar właściwy materiału powłokowego nie wpływają na zmianę wydatku pompowania. Zmiana farby nie powoduje konieczności zmiany ustawień. Dodatkowo obniżenie prędkości przepływu mieszaniny proszek powietrze i znaczne jej zagęszczenie wpływa korzystnie, przeciwdziałając segregacji cząstek. Ma to duże znaczenie podczas korzystania z farb metalicznych mieszanych na sucho, gdzie duża podatność rozdzielania się pigmentu metalicznego od farby stanowiącej bazę może być przyczyną powstawania wad gotowej powłoki.
• Możliwe jest zasilanie świeżą farbą z opakowania handlowego bez fluidyzacji. Do zassania wystarczy wzburzenie proszku za pomocą wibracji. Zmniejsza to dodatkowo ilość powietrza dostarczanego do napylania, a z drugiej strony rezygnacja ze stosowania konwencjonalnych rozwiązań (tzw. kuchni proszkowej) pozwala na ograniczenie niebezpieczeństwa przedostania się do systemu odzyskowego zanieczyszczeń z otoczenia.• Obniżenie prędkości przepływu farby w przewodach zmniejsza znacznie zużycie poszczególnych części składowych systemu w wyniku erozyjnego działania cząstek proszku. Pozwala to na obniżenie kosztów serwisowych.
• Stałe, niezmienne w czasie warunki pracy pozwalają na dość precyzyjne określenie bezawaryjnego okresu pracy pomiędzy koniecznymi do przeprowadzenia przeglądami serwisowymi. Poza tym ułatwia ich bardziej dokładne planowanie.
Dalszy rozwój
Opisany powyżej system zasilania farbami proszkowymi DDF jest rozwiązaniem użytkowanym od dosłownie kilku lat. Ekspansja systemu jest bardzo dynamiczna, co najlepiej obrazuje przekroczona liczba trzech tysięcy dotychczas sprzedanych pomp. O zaletach optymalizacji ilości powietrza dostarczanego do napylania proszkowego przekonało się już wiele firm. Ich doświadczenia pozwalają na podejmowanie decyzji kolejnym potencjalnym użytkownikom. Oczywiste jest, że rozwiązanie DDF jest skierowane głównie do dużych malarni, gdzie największe są rezerwy pozwalające na oszczędności, gdzie zwiększenie efektywności napylania przyniesie najszybszy zwrot zainwestowanych pieniędzy. To tam system DDF może się poza tym przyczynić w najbardziej widoczny sposób do poprawy jakości uzyskiwanych powłok. Wprowadzenie do malarni przez firmę Ramseier Technologies rewolucyjnego systemu zasilania farbami proszkowymi stało się początkiem całego procesu, mającego na celu skonstruowanie i zaoferowanie pełnego, zintegrowanego systemu napylania proszkowego wprowadzającego nas technologicznie w XXI wiek. System powstał, pompy DDF są jego integralną częścią.
Opr. na podst.materiałów szwajcarskiej firmy Ramseier TechnologiesDDF ® – zarejestrowana marka handlowa należąca do Ramseier Technologies
© mgr inż. Andrzej Jelonek
Tensor Consulting
ajelonek@tensor.com.pl
Komentarze (0)