• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(63)/2010

    Aktualności i przegląd rynku

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.01.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    W pełni zautomatyzowana lakiernia tworzyw sztucznych

    Niezwykle precyzyjna jest linia lakiernicza, która maluje detale z tworzyw sztucznych z przeznaczeniem dla przemysłu motoryzacyjnego. Funkcjonuje ona w firmie KLG sp. z o.o. w Bydgoszczy. Dokładność w nakładaniu warstwy lakieru jest niezmiernie ważna, gdyż nieodpowiednia grubość powłoki oznacza, iż detal nadaje się jedynie do utylizacji.

    KLG sp. z o.o. produkuje metodą wtrysku między innymi elementy paneli radiowych i nawigacji GPS do pojazdów samochodowych. Detale te malowane są na nowoczesnej linii lakierniczej z automatyczną kabiną firmy Venjakob. Materiały malowane są lakierami wiodących marek zachodnich zarówno na bazie wodnej, jak i rozpuszczalnikowych. Kolory mogą być różne, jednak najczęściej są to białe, czarne, srebrne i złote. Farb się nie odzyskuje, przy linii lakierniczej zamontowany jest płaszcz wodny, który odbiera nadmiar farby do zbiornika osadczego i trafia ona jako odpad do utylizacji. W takiej produkcji warunkiem odpowiedniego pokrycia jest pełne zautomatyzowanie linii. Proces rozpoczyna się od nałożenia detali na linię. Następnie jest przygotowywana powierzchnia przez dejonizację. Dejonizator ładunkami elektrycznymi oczyszcza detale. To w zupełności wystarczy, gdyż elementy plastikowe nie są zatłuszczone.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kompleksowa obsługa klienta

    Robert Gołębiowski,

    prezes firmy KLG sp. z o.o.

    - Ideą naszej firmy jest kompleksowa obsługa klienta. Mamy własne biuro konstrukcyjne, sami więc projektujemy formy wtryskowe, tak by detal mógł powstać z tworzywa sztucznego, następnie wykonujemy go metodą wtrysku, malujemy, możemy również wykonać napisy laserem lub metodą nadruku tamponowego i zmontować podzespół. Od maja 2010 roku KLG planuje rozwój nowej technologii a mianowicie wtrysku dwukomponentowego, na początek będą dwie maszyny, 80- i 150-tonowa.




    Zabezpieczone detale po zejściu z taśmy są pakowane do wysyłki.



    KLG produkuje m.in. elementy paneli radiowych i nawigacji GPS.



    Widok na kabinę malarską.

    W kabinie malarskiej pokrywane są elementy przez natrysk, następnie są podsuszane i przechodzą one do pieca, gdzie w temperaturze do 80 st. C i odpowiednim dla procesu czasie (około godziny) farba jest utwardzana. Linia może pracować non stop a zakres pracy pistoletów ustawia się manualnie pod dany rodzaj detalu. Kontroli podlegają przede wszystkim grubość oraz połysk powłoki, a także badana jest przyczepność farby. Przy tego typu pokrywaniu ważne jest, aby powłoka miała stałą grubość, np. 20 mikronów. Toleruje się odchylanie o +/- 3 mikrony. Jeżeli powłoka będzie za gruba, to laser, którym później obrabiana jest powierzchnia lakierowana, może nie przebić całej warstwy lakieru. W odwrotnym przypadku, kiedy lakieru jest zbyt mało, istnieje ryzyko, że laser dojdzie do plastiku i go po prostu stopi, zamiast usunąć farbę.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...