
Tablica 1.
Tablica 2.
Tablica 3.
Charakterystyczną cechą wszystkich śrutów roślinnych jest ich niska gęstość (np. 1,2 g/cm sześc. granulat z kolb kukurydzy), a co za tym idzie niska gęstość nasypowa i mała masa pojedynczych ziaren. Gęstość nasypowa poszczególnych frakcji granulatów z kolb kukurydzy waha się w przedziale od 0,33 do 0,45 g/cm sześc., zaś granulatów ze skorupek orzecha w przedziale od 0,45 do 0,76 g/cm sześc. Granulaty roślinne, z których szczególnie wyróżnia się granulat z kolb kukurydzy, charakteryzują się dużą zdolnością absorpcji wody (130%) i oleju (100%). Ta ich cecha jest wykorzystywana między innymi do suszenia detali w suszarkach wibracyjnych. Wykorzystując śruty z kolb kukurydzy w obróbce strumieniowo-ścierne,j należy zatem stosować powietrze dobrze oczyszczone z wilgoci. Ponieważ wszystkie granulaty roślinne otrzymywane są z odpadów powstających w procesie przerobu kukurydzy czy orzechów, dlatego są to tanie produkty.
Śruty roślinne to media obróbcze wytwarzane z odpadów roślinnych. Wydaje się zaskakujące, że śruty mogą być wytwarzane z tak stosunkowo miękkich materiałów. Wiele z takich produktów znalazło zastosowanie jako śruty w obróbce strumieniowo-ściernej.
Śruty z tworzyw sztucznych
Śruty z tworzyw sztucznych stanowią grupę mediów niemetalowych mających dość szerokie zastosowanie w obróbce strumieniowo-ściernej. Do grupy tej zaliczyć można poliwęglanowe śruty do obróbki kriogenicznej wyrobów gumowych, formowane śruty do obróbki detali z tworzyw sztucznych oraz istotne dla przygotowania powierzchni pod powłoki malarskie, czy renowacja takich powierzchni oraz oczyszczanie form do wyrobów gumowych granulaty z żywic termoutwardzalnych. W niniejszym artykule przedmiotem zainteresowania są śruty typu TS otrzymywane z odpadów żywic termoutwardzalnych poprzez ich rozdrabnianie i rozsiew na określone frakcje ziarnowe. W aktualnej praktyce obróbki strumieniowej zastosowanie znalazły trzy podstawowe rodzaje śrutów otrzymywanych z procesu rozdrabniania odpadów żywic: mocznikowych, melaminowych i w mniejszym zakresie poliestrowych. W wyniku tego procesu uzyskuje się nieregularne kanciaste ziarna, często różnobarwne, których skład kolorystyczny zależy od rodzaju wykorzystywanych wyjściowych odpadów tworzywa (rys. 4).
Rys. 4. Granulaty żywicy mocznikowej.
Właściwości granulatów żywic termoutwardzalnych są porównywalne z właściwościami granulatów roślinnych (tablica 4).
W praktyce obróbki strumieniowej zastosowanie mają frakcje ziarnowe w przedziale od 180 do 1700 µm, podzielone na zakresy przedstawione w tablicy 5.