
Śruty z tworzyw sztucznych charakteryzują się bardzo małym przewodnictwem elektrycznym. W związku z tą właściwością, wszystkie granulaty z tworzyw sztucznych mają skłonność do gromadzenia ładunków elektrostatycznych, szczególnie przy niskiej wilgotności powietrza. Z tych względów śruty z tworzyw sztucznych muszą mieć wprowadzony dodatek środka antystatycznego. Wymienione w tablicy 4 śruty wytwarzane są z surowca odpadowego niezawierającego w sobie dodatku antystatycznego. Z tego powodu musi on być wprowadzony dopiero w czasie użytkowania śrutu w postaci substancji płynnych nawilżających. Ważną, pozytywną cechą śrutów z tworzyw sztucznych jest ich obojętność chemiczna.
Tablica 4.
Tablica 5.
Przykłady zastosowań
Omawiane śruty roślinne i z tworzyw sztucznych należą do mediów lekkich, bo z powodu ich niskiej gęstości mała jest masa pojedynczego ziarna, a tym samym niewielka energia kinetyczna śrutu uderzającego w obrabianą powierzchnię. Z tych względów te media znajdują zastosowanie w tych operacjach obróbki strumieniowo–ściernej, gdzie wskazane jest niewielkie oddziaływanie na obrabianą powierzchnię i wręcz ochrona podłoża przed uszkodzeniami i deformacją. Takimi operacjami obróbczymi są np. oczyszczanie form do gumy czy oczyszczanie kadłubów samolotów z warstwy powłok malarskich. Samoloty muszą być w regularnych odstępach czasu remontowane, przy czym od czasu do czasu zewnętrzna powłoka malarska musi być odnawiana. Przed położeniem nowej powłoki ochronnej stara powłoka malarska musi być usunięta. Operacja tam musi być jednak przeprowadzana bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić żadnych ważnych części kadłuba czy powierzchni osłony aluminiowej. Z wielu względów unika się chemicznych metod oczyszczania kadłuba. Od wielu już lat operacje oczyszczania kadłubów samolotów ze starej powłoki malarskiej przeprowadza się przy użyciu śrutów roślinnych oraz śrutów z tworzyw sztucznych. Stosuje się wówczas stosunkowo niskie ciśnienia robocze, aby uniknąć deformacji oczyszczanej powierzchni.
Inne liczne zastosowania tych śrutów to np.:- obróbka powierzchni elementów tworzywowych zbrojonych włóknem szklanym,
- oczyszczanie powierzchni tłoków silników, silników odrzutowych, łopatek turbin,
- obróbka powierzchni termoplastów,
- obróbka powierzchni łodzi przed renowacją,
- obróbka powierzchni drewnianych itp.
Zakończenie
Możliwości jakie daje zastosowanie śrutów roślinnych i z tworzyw sztucznych nie są w zadowalającym stopniu wykorzystane. Warto po nie sięgnąć, bo te śruty są w pełnym zakresie dostępne na polskim rynku.
Kazimierz Woźniak
MARBAD, Zakład Technik Obróbki Powierzchni