Nasze miasta są coraz ładniejsze, coraz częściej dostrzec można dbałość o porządek, ład i czystość zarówno na osiedlach mieszkaniowych, jak i w sferach przestrzeni publicznej. Niestety, wiele obiektów jest oszpeconych niechcianymi, często brzydkimi i wulgarnymi rysunkami graffiti. Ale czy tak być musi? Oczywiście nie. Ktoś wymyślił spraye do malowania po ścianach, ktoś środki do ich zabezpieczenia i usuwania. Problem zabezpieczenia ścian i usuwania graffiti polega na tym jedynie, że usuwanie graffiti i ochrona przed nim to działania kosztowne i długoterminowe. Ciągłym usuwaniem graffiti trzeba bowiem ich twórców zniechęcić do powtórnego wyrażania siebie na obiektach budowlanych.
Obecnie dostępne na rynku środki do zabezpieczania przed graffiti dzielą się na trzy kategorie:
• zabezpieczenia tymczasowe – woskowe powłoki ochronne, usuwane razem z graffiti, dlatego po każdym zabiegu czyszczenia należy wykonać nową powłokę ochronną. Zabezpieczenia tymczasowe mogą być stosowane na odpowiednio przygotowanych powierzchniach mineralnych (zabezpieczonych lub niezabezpieczonych) i zabezpieczonych antykorozyjnie powierzchniach stalowych,• zabezpieczenia półtrwałe – użycie bardziej agresywnych środków czyszczących (do usuwania niektórych rodzajów rysunków mazakami lub sprayami) usuwa lub uszkadza systemy ochrony antygraffiti, co wymaga uzupełnienia lub renowacji ochronny przed graffiti po czyszczeniu tego typu środkami,
• trwałe – graffiti nie trzyma się na tak zabezpieczonej powierzchni lub z niej spływa ze względu na niską energię powierzchniową; do usunięcia graffiti używa się jedynie nieagresywnych środków czyszczących; zmywanie graffiti nie niszczy ochrony przed graffiti. Jednak wielokrotne czyszczenie doprowadza ochronę antygraffiti do całkowitego lub częściowego usunięcia. Dla tego typu środków producent powinien podać liczbę cykli usuwania graffiti bez uszkodzenia powłoki.
Wszystkie trzy rodzaje środków mogą być stosowane na:• powierzchnie mineralne oczyszczone (beton, cegła, tynk, kamień),
• powierzchnie mineralne zabezpieczone (impregnatami lub innymi powłokami ochronnymi),
• powierzchnie stalowe zabezpieczone antykorozyjnie.
Niektóre rodzaje systemów antygraffiti przeznaczonych do stosowania na konstrukcjach stalowych mają także właściwości antykorozyjne i mogą być stosowane bezpośrednio na oczyszczone podłoże stalowe, spełniając jednocześnie obie funkcje ochrony przed korozją i ochrony przed graffiti.
Zabezpieczenia tymczasowe
Komentarze (0)