Napylanie we wnętrzu kabiny przy czynnej wentylacji skutecznie obniża prawdopodobieństwo pojawienia się pyłowej atmosfery wybuchowej poprzez wprowadzone zasady wzajemnych zależności i organizacji stanowisk technologicznych.
Słowa kluczowe
Klasyfikacja przestrzeni jest metodš analizowania i klasyfikowania środowiska, w którym może pojawić się pyłowa atmosfera wybuchowa pod kątem właściwego doboru i instalowania urządzeń, celem ich bezpiecznego użytkowania w tym środowisku. Ustalenie słów kluczowych używanych w trakcie napylania ułatwi opracowanie oceny ryzyka w trakcie napylania farb proszkowych. Słowami kluczowymi sš:
1.1 pył palny, którym może być prawie każda ze stosowanych farb proszkowych
Małe czšstki ciała stałego, osiadajšce pod wpływem swojego ciężaru, ale mogące przez pewien czas pozostawać zawieszone w powietrzu (EN13237). średnice cząstek ciała stałego mieszczą się w zakresie wartości od 10-8 ľm, która jest charakterystyczna dla pyłu drobnoziarnistego, do 10-4 ľm, a nawet do 10-3 ľm, która charakteryzuje pył gruboziarnisty. Stopień rozproszenia stosowanych farb proszkowych mieści się śednio w przedziale wartości 10-8 mi 10-4 m.
1.2 pyłowa atmosfera wybuchowaMieszanina pyłu palnego z powietrzem w warunkach atmosferycznych (ciśnienie, temp.), w której po zapłonie, spalanie rozprzestrzenia się na całš niespalonš mieszaninę (EN 13237)
1.3 dolna granica wybuchowoci (LEL)
Stężenie pyłu palnego w powietrzu, poniżej którego nie powstaje pyłowa atmosfera wybuchowa.
1.4 źródło zapłonu
źródło o energii dostatecznej do zainicjowania palenia (EN 13237)
1.5 minimalna energia zapłonu (MIE)
najmniejsza energia elektryczna nagromadzona w kondensatorze, która w trakcie jego rozładowania jest wystarczająca do spowodowania zapłonu najbardziej zapalnej atmosfery w określonych warunkach (1127-1)
1.6 Wybuch pyłowej atmosfery wybuchowej
Może zaistnieć w dowolnym miejscu linii do napylania (wnętrze kabiny), jeżeli stężenie farby proszkowej unoszonej osiąga lub przekracza dolną granicę wybuchowości, a równocześnie energia źródła przekroczy energię zapłonu otaczającej pyłowej atmosfery wybuchowej. Stężenie farby proszkowej we wnętrzu kabiny zmienia się i w dużym stopniu zależy od miejsca występowania, sposobu osadzania się i rozproszenia farby proszkowej w powietrzu. Obłok farby proszkowej we wnętrzu kabiny jest niejednorodny. W trakcie napylania we wnętrzu kabiny należy posługiwać się pojęciem "Średnie stężenie palnej farby proszkowej w powietrzu", rozumianym jako masa palnej farby proszkowej zawieszonej we wnętrzu kabiny podzielona przez objętość powietrza wycišganego przez system wentylacyjny w cišgu tego samego czasu.
Komentarze (0)