Klasyfikacja i bezpieczeństwo przestrzeni
Głównym celem klasyfikacji przestrzeni jest umożliwienie właściwego doboru materiałów i urzšdzeń, jakie będš w tych przestrzeniach eksploatowane. W odniesieniu do napylania pod pojęciem przestrzeń należy rozumieć trójwymiarowy obszar zamknięty, jakim jest wnętrze kabiny, wnętrze urzšdzeń towarzyszšcych i rejon, jakim jest sšsiedztwo na zewnštrz kabiny i urzšdzeń towarzyszšcych w okrelonych warunkach atmosferycznych dla poziomu odniesienia 101,3 kPa i 200C (2930K).
Osoby wykonujšce klasyfikację powinny wykazywać się znajomociš następujšcych tematów: o właciwoci palne i wybuchowe stosowanych farb proszkowych o technologii nakładania farb proszkowych o konstrukcji i funkcji urzšdzeń towarzyszšcych.
Wykonaniem klasyfikacji powinien zajmować się zespół pracowników zatrudnionych na wydziale elektrycznym, technologicznym, pożarowym i nadzorujšcym bezpieczeństwo. Tak powołany zespół opracowuje dokument, który zawiera dane o rodzajach i wielkoci stref zagrożenia wybuchem w trakcie napylania we wnętrzu kabiny.
Zakłada się, że zespół dokonujšcy klasyfikacji potrafi ocenić ryzyko wybuchu farb proszkowych w trakcie napylania oraz opracować dokument bezpieczeństwa, w którym będš wykorzystane informacje zawarte we wczeniej opracowanym dokumencie o strefach zagrożenia wybuchem.Na poczštku powołany zespół wykonujšcy klasyfikację powinien wyróżnić we wskazanym wczeniej pomieszczeniu, w którym ma odbywać się proces napylania dwa rodzaje przestrzeni: a. przestrzeń niezagrożonš wybuchem pyłu, tzn. przestrzeń w której farba proszkowa nie występuje w stopniu wystarczajšcym do utworzenia dostatecznie wybuchowej mieszaniny pyłowo-powietrznej (61241-10). Mogš to być miejsca na zewnštrz cian kabiny okrelone w umownej odległoci od otworów konstrukcyjnych; b. przestrzeń zagrożonš wybuchem pyłu, tzn. obszar, w którym iloć palnej farby proszkowej w postaci istniejšcych lub spodziewanych obłoków (mieszanin pyłu z powietrzem) jest taka, że stosowane tam urzšdzenia muszš spełniać specjalne wymagania konstrukcyjno-użytkowe w zakresie zabezpieczenia przed zapłonem pyłowej atmosfery wybuchowej (61241-10). W trakcie napylania farby proszkowej wnętrze kabiny i najbliższe sšsiedztwo wokół otworów konstrukcyjnych musi być zaklasyfikowane jako przestrzeń zagrożonš wybuchem. W zwišzku z tym, materiały wchodzšce w skład wyposażenia kabiny oraz urzšdzenia towarzyszšce w warunkach pracy normalnej oraz przewidywanych stanów awaryjnych nie powinny być efektywnymi ródłami zapłonu.
Komentarze (0)