• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 5 z 6

    Pierwszy stopień emisji farby proszkowej


    Emisja obłoku farby proszkowej do wnętrza kabiny przy czynnej wentylacji mechanicznej (praca z nadciœnieniem) powoduje, że przez różnego rodzaju otwory konstrukcyjne lub powstałe na wskutek złej szczelnoœci instalacji mogš stanowić wtórne Ÿródła emisji farby proszkowej. Należy zidentyfikować każde takie Ÿródło emisji farby proszkowej i dokonać jego kwalifikacji ze względu na częstotliwoœć jego występowania.

    Drugi stopień emisji farby proszkowej


    Miejsca linii do napylania, w których w warunkach normalnej pracy, emisji farby proszkowej należy spodziewać się rzadko (awaria instalacji) i/lub w krótkim okresie (wyjštkowo). Takim miejscem jest najbliższe sšsiedztwo na zewnštrz kabiny do napylania przy czynnej wentylacji mechanicznej. Miejsca te sš oddzielnie klasyfikowane jako przestrzenie poza instalacjš (pomieszczenia lub przestrzenie otwarte), na których mogš gromadzić się osady farby proszkowej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Klasyfikacja przestrzeni zagrożonych wybuchem farby proszkowej


    Rzadko jest możliwe, aby na podstawie prostego sprawdzenia projektu lub pobieżnych oględzin linii do napylania zadecydować, które częœci instalacji majš być zakwalifikowane do jednej z trzech stref zagrożenia wybuchem. Prawidłowa klasyfikacja przestrzeni wymaga podejœcia bardziej szczegółowego, polegajšcego na przeprowadzeniu możliwie głębokiej analizy ryzyka, co do możliwoœci występowania pyłowej atmosfery wybuchowej. Ruch czšstek farby proszkowej w powietrzu jest zależny od siły bezwładnoœci, uwzględniajšc grawitację. Rola sił bezwładnoœci wzrasta z rozmiarem czšstek i gęstoœciš materii tworzšcych poszczególne czšstki. Turbulencja oraz pršdy konwekcyjne powietrza zjawiska towarzyszšce wentylacji odcišgowej mogš przedłużać czas opadania niezwišzanych czšstek farby proszkowej we wnętrzu kabiny lub w najbliższym sšsiedztwie. Ponadto wpływ wentylacji mechanicznej we wnętrzu kabiny do napylania, zmienia czas utrzymywania się stężeń wybuchowych farb proszkowych w powietrzu.

    Rodzaje stref


    Oszacowanie prawdopodobieństwa występowania pyłowej atmosfery wybuchowej w procesie napylania zależy głównie od wydajnoœci pierwotnego Ÿródła emisji i wentylacji mechanicznej.

    Klasyfikowanie stref zagrożenia wybuchem zarówno we wnętrzu jak i w otoczeniu kabiny do napylania, na podstawie prawdopodobieństwa występowania pyłowej atmosfery wybuchowej. Zaliczenie przestrzeni zagrożonej wybuchem do okreœlonej strefy dokonuje się w oparciu o ocenę prawdopodobieństwem zaistnienia wybuchu. Procedura klasyfikacji przestrzeni zagrożonych wybuchem pyłów przedstawiona jest w Europejskiej Normie EN 61241-10 "Urzšdzenia elektryczne do stosowania w obecnoœci pyłów palnych. Częœć 10: Zasady klasyfikacji przestrzeni gdzie palne pyły sš lub mogš być obecne" (Electrical apparatus for use in the presence of combustible dust - Part 10: Classification of areas where combustible dusts are or may be present). W wymienionej normie charakterystyczny jest dwojaki sposób wyznaczania zasięgu stref, a mianowicie:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...