Ogólnie, postępowanie klasyfikacyjne polega na oszacowaniu prawdopodobieństwa występowania w trakcie napylania pyłowej atmosfery wybuchowej, zgodnie z zasadami okrelonymi w dyrektywie 1999/92/WE lub też w normie PN-EN 1127-1. Wyróżnia się następujšce strefy:
Uwaga: Przy okrelaniu prawdopodobieństwa utworzenia się pyłowej atmosfery wybuchowej należy wzišć pod uwagę możliwoć zmian w charakterystyce farby proszkowej np. przez wielokrotne użycie w trakcie napylania niezwišzanych czšstek farby proszkowej pod względem ich rozmiarów, zmianę warunków klimatycznych itp.
Zasięg stref
W normalnym działaniu linii do napylania minimalizuje się obszar występowania pyłowej atmosfery wybuchowej w trakcie napylania we wnętrzu kabiny, poprzez odpowiedni dobór parametrów wentylacji mechanicznej w jej wnętrzu. Jednak długotrwałe napylanie, powoduje wzrost iloci farby proszkowej niezwišzanej osiadajšcej na ciankach wewnętrznych kabiny. To zjawisko podwyższa znacznie prawdopodobieństwo utworzenia się pyłowej atmosfery wybuchowej (możliwoć uniesienia się warstw osiadłej farby proszkowej w powietrze). Ze względu na wzrost zagrożenia wybuchu farby proszkowej w trakcie długotrwałego napylania we wnętrzu kabiny, stosowane tam urzšdzenia towarzyszšce muszš spełniać specjalne wymagania konstrukcyjno-użytkowe w zakresie zabezpieczenia przed zapłonem pyłowej atmosfery wybuchowej.
Natomiast zasięg strefy zagrożenia wybuchem 22 na zewnštrz w sšsiedztwie kabiny do napylania, okrela się umownie jako pas o pewnej szerokoci wokół otworów konstrukcyjnych umieszczonych w cianach kabiny.
Relacja między stopniem emisji farby proszkowej a prawdopodobieństwem utworzenia pyłowej atmosfery wybuchowej została przedstawiona w poniższej tablicy.
Bronisław Wiechuła
Kopalnia Dowiadczalna "Barbara"
Komentarze (0)