• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 6 z 6

  • sposób, w którym stosujšc niewiele parametrów, lub nie stosujšc ich wcale, przyjmuje się umowne zasięgi stref,

  • sposób obliczeniowy, w którym przyjmuje się wiele parametrów służšcych do indywidualnej analizy procesu technologicznego.

    Ogólnie, postępowanie klasyfikacyjne polega na oszacowaniu prawdopodobieństwa występowania w trakcie napylania pyłowej atmosfery wybuchowej, zgodnie z zasadami okreœlonymi w dyrektywie 1999/92/WE lub też w normie PN-EN 1127-1. Wyróżnia się następujšce strefy:

  • strefa 20 - obszar (wydzielona częœć przestrzeni), w którym pyłowa atmosfera wybuchowa w postaci obłoku występuje stale, w dłuższych okresach czasu lub często,

  • strefa 21 - obszar, w którym pyłowa atmosfera wybuchowa w postaci obłoku pojawi się tylko okresowo w trakcie normalnego działania,

  • Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    strefa 22 - obszar, w którym nie jest prawdopodobne, by pyłowa atmosfera wybuchowa w postaci obłoku występowała w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystšpienia, będzie trwała jedynie przez krótki okres czasu..

    Uwaga: Przy okreœlaniu prawdopodobieństwa utworzenia się pyłowej atmosfery wybuchowej należy wzišć pod uwagę możliwoœć zmian w charakterystyce farby proszkowej np. przez wielokrotne użycie w trakcie napylania niezwišzanych czšstek farby proszkowej pod względem ich rozmiarów, zmianę warunków klimatycznych itp.

    Zasięg stref


    W normalnym działaniu linii do napylania minimalizuje się obszar występowania pyłowej atmosfery wybuchowej w trakcie napylania we wnętrzu kabiny, poprzez odpowiedni dobór parametrów wentylacji mechanicznej w jej wnętrzu. Jednak długotrwałe napylanie, powoduje wzrost iloœci farby proszkowej niezwišzanej osiadajšcej na œciankach wewnętrznych kabiny. To zjawisko podwyższa znacznie prawdopodobieństwo utworzenia się pyłowej atmosfery wybuchowej (możliwoœć uniesienia się warstw osiadłej farby proszkowej w powietrze). Ze względu na wzrost zagrożenia wybuchu farby proszkowej w trakcie długotrwałego napylania we wnętrzu kabiny, stosowane tam urzšdzenia towarzyszšce muszš spełniać specjalne wymagania konstrukcyjno-użytkowe w zakresie zabezpieczenia przed zapłonem pyłowej atmosfery wybuchowej.

    Prawie całe wnętrze kabiny do napylania sklasyfikowane powinno być jako strefa zagrożenia wybuchem 21. Zasięg strefy zagrożenia wybuchem 21 jest œciœle uzależniony od kształtu i wewnętrznych wymiarów kabiny.

    Natomiast zasięg strefy zagrożenia wybuchem 22 na zewnštrz w sšsiedztwie kabiny do napylania, okreœla się umownie jako pas o pewnej szerokoœci wokół otworów konstrukcyjnych umieszczonych w œcianach kabiny.

    Relacja między stopniem emisji farby proszkowej a prawdopodobieństwem utworzenia pyłowej atmosfery wybuchowej została przedstawiona w poniższej tablicy.

    Bronisław Wiechuła


    Kopalnia Doœwiadczalna "Barbara"

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...