• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 7

  • Iskry elektryczne - zagrożenia elektryczne

    Należy wykluczyć możliwość zaistnienia bezpośredniego lub pośredniego kontaktu personelu, z częściami obwodu elektrycznego pod napięciem na skutek: o załączania i wyłączania elektrycznego urządzenia towarzyszącego (na skutek eksploatacji ręcznego elektrostatycznego pistoletu napylającego, poluzowania połączeń we wnętrzu urządzenia, udaru elektrycznego wywołanego wyładowaniami elektrostatycznymi o energii większej niż 350 mJ czy wystąpienia prądów błądzących).

    Stosowanie zasilania na bardzo niskie napięcie (np. poniżej 50 V) nie zapewnia wszystkich aspektów bezpieczeństwa ze względu na to, że niskie parametry zasilania: o chronią personel przed porażeniem elektrycznym o nie zapewniają ochrony przed wybuchem (zapalenie atmosfery wybuchowej).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Urządzenie towarzyszące do stosowania w pyłowej atmosferze wybuchowej: Wymagania dla urządzenia zaklasyfikowanego jako: Grupa II Kategoria 2 D: Dyrektywy Europejskie: Dyrektywa 94/9/WE, Dyrektywa 89/392/WE oraz Europejskie Normy: EN 50050, EN 50053-2, EN 50177.

  • Prądy błądzące, katodowa ochrona przed korozją

    Przyczynami powodującymi powstawanie prądów błądzących mogą być elektryczne urządzenia lub zjawiska fizyczne. Prądy błądzące są to prądy elektryczne, które mogą płynąć w przewodzącym ośrodku nie będącym częścią celowo zbudowanego dla tych prądów obwodu elektrycznego lub w konstrukcjach przewodzących. W ocenie ryzyka zagrożenia stwarzanego przez prądy błądzące należałoby uwzględnić możliwość wystąpienia następujących zjawisk: o doziemienia w dowolnym urządzeniu instalacji elektrycznej - mogą wystąpić przy braku kontroli okresowej, która uniemożliwi ich szybkie wykrycie. Zakłócenie to może mieć wpływ na sposób działania (na sygnał, na wyłączenie) oraz czas wyłączania zabezpieczeń w trakcie napylania o indukcja magnetyczna w sąsiedztwie usytuowania generatora wysokiego napięcia. Zakłócenia powodujące zmiany w parametrach znamionowych w dowolnym obwodzie elektrycznego urządzenia o prądy powrotne w systemach elektroenergetycznych, zwłaszcza w sąsiedztwie spawarek elektrycznych używanych podczas napraw elementów linii do napylania, np. elektroprzewodzące składniki systemu, takie jak kable leżące w sąsiedztwie metalowych ścian kabiny obniżają rezystancję ścieżki prądu powrotnego. W celu zmniejszenia ewentualnych skutków, prace spawalnicze powinny być wykonywane w porozumieniu z osobą nadzorującą linię do napylania o wyładowania atmosferyczne, których wynikiem może być uderzenie pioruna.

  • Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...