• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 6 z 7


    - ograniczenie prawdopodobieństwa występowania oraz uaktywniania się efektywnych źródeł zapłonu. Zapewnić to może bezpieczna konstrukcja elektrycznych urządzeń towarzyszących i podzespołów zabezpieczenia w trakcie napylania. Wzrost zagrożeń dla bezpiecznego funkcjonowania może spowodować utrata przez środki zapobiegawcze i ochronne wymaganego poziomu bezpieczeństwa, urządzenia towarzyszące nie działające zgodnie z przeznaczeniem np. nie będą zainstalowane i nie będą utrzymywane stosownie do odnośnych zasad lub wymagań w trakcie napylania.


    - identyfikacja i ocena zagrożeń wybuchem stwarzanych przez urządzenia towarzyszące oraz i wyroby niemetalowe, otoczenie urządzeń towarzyszących i podzespołów zabezpieczenia umożliwiających wzajemne oddziaływanie z wentylacją mechaniczną we wnętrzu kabiny.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przeprowadzona ocena ryzyka powinna dostarczać danych wejściowych w zarządzaniu ryzykiem w trakcie długotrwałego napylania.

    5.3 Stosowanie zabezpieczeń w trakcie napylania

    Producent urządzenia powinien wskazać nieuniknione zagrożenia przy instalowaniu i eksploatacji urządzeń i podać odpowiednie dane, które mają zapewnić bezpieczeństwo w warunkach użytkowania. W instrukcji obsługi powinny być zawarte ostrzeżenia wskazujące na zagrożenia, które mogą wystąpić, jeśli jakikolwiek przyrząd ochronny i/lub zabezpieczenie usuwa się z jakiegokolwiek urządzenia. W przypadku braku zabezpieczeń potencjalny użytkownik powinien mieć świadomość, że w trakcie napylania może wytworzyć się pyłowa atmosfera wybuchowa i starać się uzyskać odpowiedź na następujące pytania:

    A) Co należałoby wiedzieć o przyczynach prowadzących do jej wystąpienia zagrożenia?


    - ilość i sposób zamknięcia wytwarzanej w procesie napylania pyłowej atmosfery wybuchowej;


    - geometria przestrzeni zagrożonej wystąpieniem pyłowej atmosfery wybuchowej tj. kształt kabiny do napylania;


    - sprzęt ochrony indywidualnej stosowany przez personel narażony na niebezpieczeństwo wystąpienia pyłowej atmosfery wybuchowej (Spodziewane obrażenia ludzi lub uszkodzenia obiektów i wielkość przestrzeni zagrożonej wystąpieniem pyłowej atmosfery wybuchowej mogą być ocenione w ten sposób tylko dla każdego określonego przypadku);


    - chemiczne i fizyczne właściwości stosowanej farby proszkowej w tym parametry charakteryzujące jej wybuchowość, jakimi są DGW/LEL/ i MIE;


    - fizyczne właściwości obiektów usytuowanych wokół przestrzeni zagrożonych wybuchem tj. wytrzymałość pomieszczenia oraz struktur podtrzymujących.

    B) Jakie mogą być skutki ewentualnego wybuchu?

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...