Na styku ciał stałych występuje makroskopowe oddziaływanie mechaniczne oraz mikroskopowe wzajemne oddziaływanie molekularne powierzchni.
Strefa styku tarciowego, w której istnieje bezpośrednie oddziaływanie między materiałami niemetalowymi systemu tryboelektryzacji od strony kanału jest niejednorodna pod względem kształtu oraz stanu powierzchni.
Te dwa czynniki powodują, że poszczególne mikroobszary kanału tego elementu strefy różnią się od siebie sposobem kontaktu z pojedynczą cząstką farby proszkowej, co w konsekwencji może mieć wpływ na pewne zróżnicowanie stanu naelektryzowania pojedynczych cząstek, tworzących strumień w przestrzeni napylania. Pomiędzy zbliżanymi do siebie cząstkami oddziałują siły przyciągania i odpychania.
Elektryzacja kontaktowa
Proces elektryzacji strumienia cząstek farby proszkowej w tryboelektrostatycznym zestawie do napylania jest następstwem wzajemnego oddziaływania molekularnego powierzchni cząstek proszku ze ściankami i między sobą, podczas wymuszonego przemieszczania się we wnętrzu kanału. Elektryzacja kontaktowa ma miejsce w "elementarnej strefie oddziaływania tarciowego". Strefa ta jest niejednorodna pod względem rozkładu masy farby proszkowej. W strefie tej stykanie się i rozdzielanie cząstki farby proszkowej z powierzchnią wewnętrzną kanału powoduje powstawanie podwójnych warstw elektrycznych (wg Helmholtza).
Prawdopodobieństwo znalezienia się pojedynczej cząstki farby proszkowej w stanie naelektryzowania we wnętrzu kanału mieści się w określonych przedziałach wartości.
System tryboelektryzacji
Badanie funkcji technologicznej zjawisk kontaktowo-tarciowych jest jednym z podstawowych zadań budowy systemu tryboelektryzacji. Elementami pozwalającymi opisać zbiór wielkości wejściowych (X) systemu tryboelektryzacji w strumieniu proszku lakierniczego są:
Komentarze (0)