Natomiast elementami opisującymi zbiór wielkości wyjściowych (Y) systemu tryboelektryzacji w strumieniu proszku lakierniczego w aspekcie zagrożeń wybuchowych są:
Tak złożony zespół parametrów i czynników jest trudny w precyzyjnym ujęciu, gdy poszukuje się krytycznego stanu systemu tryboelektryzacji. Własności funkcjonalne systemu tryboelektryzacji oraz wywoływane zagrożenia zależą także od:
Elementarna budowa cząstki farby proszkowej
Wskutek zjawisk kontaktowo-tarciowych zachodzących między dwoma materiałami niemetalowymi w ruchu, ujawnia się stan naelektryzowania. Stan naelektryzowania w układzie dwóch trących się mediów nie zależy od tego, który z materiałów jest w ruchu, a który w stanie spoczynku. Wartość potencjału charakteryzująca stan naelektryzowania na powierzchni cząstek farby proszkowej zależy od rodzaju materiału. Wartość ta zależy również od tzw. położenia stykających się materiałów niemetalowych w szeregu tryboelektrycznym. Jeżeli cząstka farby proszkowej jest wykonana z materiału niemetalowego o większej stałej dielektrycznej p niż stała dielektryczna r materiału, z którego wykonano wykładzinę rury niemetalowej, to na warstwie zewnętrznej cząstki farby proszkowej rozmieszczony jest dodatni ładunek elektrostatyczny. Na warstwie wewnętrznej rury niemetalowej kanału gromadzi się ujemny ładunek elektrostatyczny. Jest to reguła uznawana za prawie zawsze obowiązującą.
Komentarze (0)