
Występują również problemy niekompatybilności powłok malarskich z podłożem. Przykładem takim są powłoki alkidowe, przy których powstają na powierzchni mydła cynkowe, które są kruche i są przyczyną słabej przyczepności całego zestawu do podłoża. W przypadku stosowania farb chlorokauczukowych produkty ich degradacji atakują cynk, zmniejszając gwałtownie grubość jego warstwy. Z tych też powodów do pokrywania powierzchni ocynkowanych stosuje się wąską grupę farb, w tym farby poliwinylowe i farby akrylowe. Podane farby wymagają szczególnie dobrego przygotowania podłoża. Coraz częściej stosuje się więc omiatanie ocynkowanej powierzchni śrutem. Obróbka ta powoduje usunięcie z powierzchni ocynkowanej zanieczyszczeń mechanicznych, usunięcie tak zwanej białej rdzy, a przede wszystkim rozwinięcie powierzchni – nadając ocynkowanej powierzchni wymaganą chropowatość. Celem ustalenia wpływu przygotowania powierzchni na twałość powłoki ochronnej przeprowadzono próby z wykorzystaniem płaskowników. Badane powierzchnie zostały poddane działaniu śrutu ostrego o granulacji 0,2 do 0,5 mm i twardości 58 HRC. Obroty turbin rzutowych śrutu wynosiły ok. 2000 obr./min.
Pomiary chropowatości zostały wykonane na stanowisku do pomiaru parametrów mikrogeometrii powierzchni. W skład tego stanowiska wchodzą między innymi poligrafometr Hommel Tester T 20A. Zgodnie z PN-ISO 8503:1999, parametrem najlepiej charakteryzującym powierzchnię stalową po obróbce strumieniowo-ściernej jest parametr Ry5. Pomierzony uśredniony parametr Ry5 przed obróbką strumieniowo-ścierną wynosił 11,2 µm, a po obróbce 35,4 µm. Zawierał się więc w optymalnych wartościach zalecanych do malowania farbami proszkowymi. Obrobione w opisany sposób przedmioty zostały pomalowane farbą poliwinylową i poddany próbie starzenia powłoki ochronnej. Próby zostały przeprowadzone w komorze solnej. Przedmioty po wcześniejszym wygrzaniu przebywały w komorze solnej przez około 1400 godzin. Zbadana przyczepność powłok wynosiła:- przed badaniem korozyjnym 3,6÷4,6MPa- po badaniach 1,6 MPa.
Na rysunku nr 7 przedstawione jest urządzenie do przygotowania powierzchni ocynkowanej do malowania proszkowego. Jest to urządzenie przelotowe o regulowanej prędkości jazdy przenośnika podwieszonego i regulowanej prędkości wyrzutu śrut. Urządzenie służy do obróbki elementów systemów ogrodzeniowych.
Przygotowanie powierzchni wyrobów walcowanych do defektoskopowania
Defektoskopowanie ma na celu wykrycie pęknięć powierzchniowych i mikropęknięć wyrobów i półwyrobów walcowanych na gorąco. Przygotowanie powierzchni polega na usunięciu zanieczyszczeń stałych, a w szczególności zendry i uzyskanie tą drogą powierzchni o stopniu czystości minimum Sa 2 ½ . Podstawową trudnością jest uzyskanie wysokiej czystości powierzchni przy nieznacznym naruszeniu jej struktury. Istniejące pęknięcia i mikropęknięcia nie mogą ulec w wyniku działania śrutu zasklepieniu. Urządzenie do przygotowania wyrobów walcowanych do defektoskopowania przedstawione jest na rysunku nr 8.