
Rys. 8. Urządzenie do oczyszczania powierzchni walcowanych przed defektoskopowaniem.
Rys. 9. Urządzenie do szorstkowania powierzchni wyrobów granitowych.
Wyposażone jest ono między innymi w specjalny przenośnik dwuwalcowy o regulowanej bezstopniowo prędkości. Prędkość transportu zawiera się od 4 do 25 m/min. Jak dla tego typu operacji jest to bardzo znaczna prędkość. Urządzenie jest stosowane w hutach stali.
Szorstkowanie powierzchni wyrobów granitowych metodą śrutowania
Jest to stosunkowo nowa technologia i zastępuje ona stosowaną dotychczas technologię płomieniowego szorstkowania. W porównaniu do szorstkowania płomieniowego śrutowanie zapewnia zdecydowanie większą estetykę wyrobu i nie powoduje mikropęknięć powierzchni, bardzo niekorzystnych przy wyrobach poddawanych warunkom atmosferycznych. Urządzenie do szorstkowania powierzchni granitowych przedstawione jest na rysunku nr 9.
Rys. 10. Oczyszczarka pneumatyczna inżektorowa.
W budowie i zasadzie działania urządzenie jest zbliżone do oczyszczarki do blach. Istotna różnica polega na separacji śrutu.
Zdobienia powierzchni
Metodą strumieniowo-ścierną zdobione są głównie przedmioty wykonane ze szkła, kamienia i twardych tworzyw sztucznych. Najczęściej do tego celu stosowane są oczyszczarki pneumatyczne inżektorowe typu OPI-700 i OPI-1000. Jako ścierniwo najczęściej używany jest elektrokorund.
Oczyszczarkę pneumatyczną inżektorową przedstawia rysunek nr 10.
inż. Tadeusz Piosik
wiceprezes P.P.P. TECHNCAL Nowa Sól
e-mail: t.piosik@technical.com.pl