
Tablica 3. Niektóre dane techniczne opisujące ważniejsze ścierniwa niemetalowe:
1 - dane dotyczą czyszczenia stali zwykłej do stopnia CSa2 1/2, ścierniwa o granulacji: 0,5 -2 mm, dyszy o otworze wewnętrznym F 10 mm, odległości dyszy od powierzchni 25 do 50 cm, pod kątem do powierzchni 450 oczyszczarki typu ciśnieniowego (nie iniektorowego) z zachowaniem ciśnienia u wlotu do dyszy około 7 barów.
2 - dane elektrokorundu przedstawione jako 100 proc. * - dane według ASTM D - 4940
Ścierniwa syntetyczne odpadowe
Żużel pomiedziowy – (PN EN ISO 11126 – 3:2000) - krzemiany żelaza, najbardziej popularne w Polsce ścierniwo jednokrotnego użytku - może mieć spore trudności przetrwania w świetle nowych przepisów, które zostały omówione wcześniej oraz istnienia planów stałego zmniejszania ilości odpadów aż do 28 proc. dzisiejszej ich ilości do roku 2020. Posiadała zbyt dużą wilgotność gwarantowaną - wcześniej 0,5 proc. a obecnie 0,2 proc. (norma PN EN ISO 11126 – 1 : 2001 przewiduje minimum 0,2 proc.), dlatego powoduje w praktyce zbrylanie się ścierniwa w przewodach i w oczyszczarce zakłócając jej pracę. Żużle wielkopiecowe i konwerterowe produkowane w Hucie Katowice nie spełniają podwyższonych wymagań oraz wysokie pylenie i niskie wydajności obróbki sprawiają, że mają ograniczone zastosowania oraz związane z tym ryzyko ich zastosowania.
Żużel paleniskowy i poniklowy nie mają lepszych własności niż pomiedziowy, co powoduje brak uzasadnienia do ich importowania.Ścierniwa całkowicie syntetyczne
Elektrokorund zwykły NK (95A wg PN-81/M – 59 100) brązowy; - (PN EN ISO 11126 – 7:2002) – zawiera > 95 proc. α – Al2O3 - jest najtrwalszym spośród mających znaczenie praktyczne ścierniw niemetalowych (20–30-krotnego użytku i 40-krotnego do całkowitego rozbicia). Jest obok węglika krzemu najbardziej skrawnym i wydajnym ścierniwem posiadając przy tym najniższe zużycie na 1 mkw. oczyszczanej powierzchni. Zużywa się go najmniej 4 razy mniej od piasku i żużla pomiedziowego przy jednorazowym jego użyciu, a można go zawrócić jeszcze co najmniej 20 razy, stosując przy tym ciśnienia obniżone z 6 do 1,5 – 4 barów. Jest to nie tylko ścierniwo uniwersalne, mające zastosowanie do czyszczenia metali kolorowych i lekkich oraz ich stopów, metali ciężkich, stali nierdzewnych, twardych materiałów (widia) i powierzchni metali utwardzonych cieplnie, materiałów magnetycznych mających pozostać magnetycznymi, wyrobów cienkościennych. Stosowany jest też do obróbki szkła, ceramiki, kamienia, betonu, drewna, tworzyw sztucznych i innych materiałów. Elektrokorund szlachetny EK (99A wg PN) – biały lub jasnoróżowy zawiera ponad 99 proc. Al2O3 - jest równie trwały i skrawny, co elektrokorund zwykły A 95, ale dwukrotnie droższy od zwykłego elektrokorundu, stosowany jest z tego powodu tam, gdzie jest on nie do zastąpienia. Elektrokorund zwykły regenerowany (KU) lub II gatunek oraz niekiedy „mischkorund” (mieszanina regeneratu elektrokorundu zwykłego i szlachetnego)– zawiera około 75 proc. Al2O3 - a więc mniej niż boksyt kalcynowany (SIBASIV), gdyż otrzymuje się go w wyniku kruszenia złomu narzędzi elektrokorundowych spojonych lepiszczem ceramicznym lub tworzywowym (15–20 proc. lepiszcza), jest przez to dwukrotnie mniej trwały od elektrokorundu zwykłego, a więc bardziej pyli. Wady te nie są rekompensowane jego nieco niższą ceną. Elektrokorund regenerowany nie nadaje się do oczyszczania metali kolorowych i stali nierdzewnej z powodu podwyższonej zawartości tlenków żelaza.