Nowe metody recepturowania i korekty kolorowych bejc i lakierów transparentnych do drewna
Nowe oprogramowanie do recepturowania barwy Datacolor Match™ AFX, szwajcarskiej firmy Datacolor, zmniejsza znacznie czas, koszty i zasoby przy opracowaniu kolorów barwnych bejc i lakierów transparentnych do drewna.
Kolory wzbogacają nasze życie.Wpływają one na nasz stan ducha i przyczyniają się w sposób istotny do naszego dobrego samopoczucia.W obszarach, gdzie wcześniej można było się zadowolić ograniczonym zakresem wyboru kolorów, obecnie stoi do dyspozycji znaczna liczba odcieni kolorystycznych. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym systemom zarządzania barwą. W ciągu 35 lat wspomagane komputerem recepturowanie zostało wprowadzone i zadomowiło się we wszystkich branżach, gdzie kolor odgrywa istotną rolę. Pomimo tego istnieją jeszcze nadal aplikacje, których nie uwzględniają w sposób zadowalający klasyczne metody recepturowania, szczególnie tam, gdzie substrat, np. drewno ze względu na swoje specyficzne właściwości, wywiera znaczny wpływ na ostateczny efekt kolorystyczny. Ta luka została wypełniona przez firmę Datacolor AG, która w kooperacji z firmą Hesse Lignal Lacke& Beizen, opracowała program, dzięki któremu możliwe jest szybkie i proste recepturowanie oraz korekta bejc i lakierów do drewna.
Koniec ograniczeń
Drewno jako materiał, który czyni nasz dom przyjemnym i przytulnym, będzie zawsze materiałem popularnym, kolorowe elementy drewniane wkraczają w coraz większym stopniu do naszych mieszkań. Architekci, projektanci wnętrz i mebli posługują się, w połączeniu z innymi materiałam, coraz częściej kolorem i naturalnym efektem drewna. Zarówno klienci, jak i projektanci nie chcą już więcej podlegać ograniczeniom kolorystycznym i pragną dawać pełny wyraz swej kreatywności i wymaganiom w zakresie kolorystyki.W nurcie tego trendu coraz bardziej poszukiwane są gotowe, kolorowo bejcowane elementy drewniane zarówno do wystroju wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Opracowanie kolorowych bejc do drewna było jednak dotyczczas związane z niezwykle wysokimi nakładami czasu i materiałów.
Różne rodzaje drewna ze swoimi specyficznymi właściwościami, jak np. wiek, gęstość, zawartość taniny oznaczają szczególne wyzwanie dla kolorystów. Twarde, późne drewno może zawierać więcej garbników i mieć ciemniejszy odcień niż młode jasne drewno. Również zróżnicowana zdolność przenikania, którą posiadają niejednorodne pigmenty, jak również wiele innych czynników mają swój wpływ na ostateczny efekt kolorystyczny. Założenia technologiczne dla farb do drewna dotyczą zresztą nie tylko drewna. Skutkiem powyższego przy recepturowaniu bejc konieczne jest tworzenie dla każdego substratu z jego szczególnymi właściwościami osobnej bazy danych, tzn. kolorysta musi sporządzić mnóstwo próbek i posiadać niezwykłą wiedzę i doświadczenie. Dla każdego nowego rodzaju drewna na rynku proces opracowywania koloru rozpoczyna się na nowo, ponieważ dotychczas używana baza danych nie może być stosowana.
Komentarze (0)