• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(51)/2008

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.01.2008, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 5 z 5

    Przeprowadzenie zabezpieczania

    Powierzchnia drewna powinna być wolna od wszelkich zanieczyszczeń (starych farb, lakierów, zatłuszczeń, kurzu, pyłu, ziemi itp.) utrudniających wprowadzanie środków ochronnych i ich wnikanie w drewno. Elementy drewniane powinny być już całkowicie obrobione mechanicznie.

    W przypadku dokonywania obróbki mechanicznej po impregnacji, miejsca wszelkich przecięć, nawierceń, strugań muszą być uzupełniająco zabezpieczone. Wilgotność drewna powinna wynosić około 20% lub mniej, a nie powinna być większa od punktu nasycenia włókien - ok. 28%. Drewno powinno więc być wysuszone naturalnie (sezonowane) lub sztucznie.

    517tyby2.jpg

    Ryc. 1. Głębokość zasinienia drewna w rezultacie działania grzybów sinizny wg PN-EN 152-1 – często występujące efekty działania środków dekoracyjno-impregnacyjnych w porównaniu z drewnem kontrolnym, niezabezpieczonym.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dekoracyjno-impregnacyjne środki ochrony drewna to z reguły substancje gotowe do stosowania. Przygotowanie do użycia sprowadza się najczęściej do wymieszania. Jest to szczególnie ważne z uwagi na częstą zawartość pigmentów mających skłonność do sedymentacji. W miarę możliwości dobrze jest przygotować całość preparatu potrzebną do zabezpieczenia danej powierzchni dla ułatwienia zachowania na niej jednego odcienia koloru preparatu. W toku wykonywania zabiegów trzeba kontrolować przygotowanie preparatów: ujednorodnienie przez wymieszanie, całkowitość rozpuszczenia i stężenie, czas trwania poszczególnych operacji, temperaturę otoczenia (nie powinna być niższa od 5oC), naniesienie ilościowe kolejnych warstw preparatu (zwłaszcza przy kilkakrotnym smarowaniu).

    51737.jpg

    Fot. 3. Fragment próbki drewna bielu sosny zabezpieczonej środkiem dekoracyjno– impregnacyjnym po 6 miesiącach naturalnego starzenia wg PN-EN 152 – 1 bez kontaktu z gruntem – widoczne pęcherze na powierzchni powłoki.

    Ilość środka ochronnego naniesionego na powierzchnię drewna najłatwiej oznaczać w toku realizacji zabezpieczania przez oznaczenie masy (objętości) preparatu zużytego do zabezpieczania partii drewna i oznaczenie powierzchni zabezpieczanego drewna. Objętość lub masę preparatu przelicza się przy zabezpieczaniu powierzchniowym na jednostkę powierzchni podając ilość w gramach preparatu/m2 (g/m2) drewna. Ilości te powinny być zgodne z zaleceniami odpowiednich aprobat technicznych, certyfikatów zgodności podawanych przez producentów preparatów lub naukowo – badawcze jednostki atestujące preparaty. Zalecane ilości wynikają z tzw. wartości krytycznych, ustalonych na podstawie badań skuteczności działania preparatu.

    dr hab. inż. Andrzej Fojutowski,

    docent ITD

    Instytut Technologii Drewna

    Poznań

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...