• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(48)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 3

    Instytut Ochrony Przeciwkorozyjnej Drezno Sp. z o.o. w ramach projektu badawczego, wraz z dwoma partnerami zbadał, jak metoda prądów wirowych może być zastosowana do utwardzania warstw lakierowanych proszkowo. W połowie kwietnia Instytut zaprezentował pierwsze wyniki. Wniosek: można zaoszczędzić czas, energię i koszty.

    Razem z usługowym zakładem lakierniczym z miejscowości Stollberg: firmą „Wobek Oberflächenschutz” GmbH i firmą produkującą linie „Bauer Anlagen” – Instytut Ochrony Przeciwkorozyjnej Drezno Sp. z o.o. (IKS) zbadał podczas dwurocznego projektu badawczego, jak da się zastosować metodę z prądem wirowym do sieciowania i utwardzania powierzchni warstw lakierowanych proszkowo. Przy tej metodzie wykorzystuje się efekt prądu wirowego, który w elementach metalowych powoduje między innymi powstawanie ciepła dającego się zastosować do utwardzania warstw lakierowanych proszkowo. Jednocześnie producent linii – Bauer Anlagen rozwinął i wprowadził na rynek z sukcesem na bazie metody z prądem wirowym własny system usuwania lakieru (nr. 2/2007, str. 1 i 7).

    438120.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zasada usuwania lakieru prądem wirowym: Hak przeznaczony do odlakierowania (po lewo) zostaje poddany, w urządzeniu cylindrowym do usuwania lakieru, kilkusekundowemu działaniu prądu wirowemu (drugie zdjęcie od lewej), a następnie doczyszczony końcowo podwójnymi szczotkami rotacyjnymi z napędem.

    Źródło: (cztery zdjęcia): Bauer Anlagen

    Krótki czas usuwania lakieru

    W naszych systemach usuwania powłok, przeznaczona do odlakierowania część jest umieszczana w zasięgu oddziaływania cewki indukcyjnej, która pracuje ze zmiennym prądem o wysokiej częstotliwości. Powstające na powierzchni metalu ciepło, powoduje przechodzenie w stan ciekły, cienkiej warstwy lakieru w warstwie bezposrednio przylegającej do metalu. Pozostała warstwa lakieru staje się miękka i można ją łatwo usunąć szczotką. Metoda ma tę zaletę, że można rozpuszczać wszystkie rodzaje powłoki lakierniczej, czas odlakierowywania jest bardzo krótki, a użytkownik ze względu na małe zużycie energii minimalizuje koszty”, mówi Helmut K.Bauer, Prezes firmy Bauer Anlagen.

    Zalety i wady metody

    • bardzo szybkie rozgrzewanie elementów konstrukcyjnych

    • możliwość przygotowania powierzchni i lakierowania w linii

    • znaczna oszczędność energii dzięki wysokiej sprawności

    • zmniejszenie zatrudnienia

    • bardzo małe zapotrzebowanie miejsca dla urządzeń

    • konieczność dostosowania urządzenia do geometrii wyrobu

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...