Po zakończonym procesie malowania pistolety są odkładane do specjalnych pojemników.
Kuchnia farb znajduje się na zewnątrz kabiny malarskiej.
System oferuje wiele zalet. Przede wszystkim sam ładuje odpowiednią ilość farby i utwardzacza oraz rozpuszczalnika, miesza je i przy każdej zmianie koloru automatycznie płucze. Co ważne, farba znajduje się nie w pompach, ale w wężach. Dzięki temu obniżono odpady lakieru i zużycie rozpuszczalnika. Ważna jest również eliminacja czasu potrzebnego na mieszanie lakieru oraz płukanie pomp oraz zapewnienie stałej prawidłowej proporcji wymieszania składników – kontrolowane jest to w sposób ciągły przez system komputerowy.
Sterownik VM 2000.
System sam miesza i dozuje farbę, utwardzacz oraz rozpuszczalnik.
Pracą pomp steruje sterownik FlexControl Seven. Ręczne pistolety elektrostatyczne GM 2000 EACF pracują w systemie AirCoat – przeznaczone są do lakierów na bazie rozpuszczalników. Wysokie napięcie może być łatwo włączane i wyłączane bezpośrednio w samym pistolecie. Zaleta ta jest szczególnie przydatna w przypadkach używania urządzenia do malowania kątów i wgłębień (zjawisko klatki Faradaya).
- Po pierwszych tygodniach pracy naszej lakierni można powiedzieć, że urządzenie 3K spisuje się doskonale – mówi Marek Anioł z firmy Akpil. - Dzięki zainstalowaniu rozwiązań firmy Wagner możemy mówić o wielu korzyściach. Osiągamy duże oszczędności jeżeli chodzi o zużycie farby, nawet do 30 proc., dzięki czemu emisja Lotnych Związków Organicznych jest mniejsza. Dużą zaletą jest również niewątpliwie łatwa obsługa urządzeń oraz szybki i sprawny serwis.
Grzegorz Petka
Fot. Julian Ciesielski
Komentarze (0)