• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(26)/2003

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2003, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    Ze względu na duże gabaryty obrabianych przedmiotów zespół inżynierów z Böblingen zaproponował elastyczny system transportu dwutorowego (Power+Free) z 55 składami wózków jezdnych. "Elementy do lakierowania można w ten sposób bardzo wygodnie magazynować na poprzecznych buforach. Przy przenośniku okrężnym, aby móc zrealizować nawrót, musielibyśmy wykonać łuki o ogromnych promieniach" - objaśnia Helmut Schneck, kierownik projektu w firmie Eisenmann. Zaprojektowane w ten sposób rozplanowanie linii zredukowało do minimum zajętą powierzchnię. Linia lakierowania proszkowego ze swoją długością 90 m i szerokością 11,5 m wyróżnia się wyraźnie "szczupłą linią", w której pomimo swoich niewielkich rozmiarów obrabia się ponad 350 m2 na godzinę.

    Zaproponowany system transportu przyczynił się nie tylko do zaoszczędzenia powierzchni, ale dał jeszcze inne korzyści. Jego zastosowanie umożliwia zmianę między ruchem ciągłym obrabianych przedmiotów w linii przygotowania powierzchni i w kabinie proszkowej a ruchem taktowym w piecu. Poza tym, dzięki zastosowaniu adresowo sterowanej technice transportu, dla ciężkich ładunków o wiele łatwiej wykonuje się takie zadania jak: buforowanie, sortowanie czy rozdzielanie. To samo dotyczy połączenia lakierni ze strefami produkcyjnymi czy magazynowymi poza nią. Dla zleceniodawcy okazało się, że jest to kryterium elementarne, ponieważ nowa linia proszkowa służy także do nanoszenia specjalnych powłok proszkowych na grzejniki z sąsiadującego zakładu HM. W tym celu, lakierowane już w zanurzeniu grzejniki, transportuje się z pominięciem procesu przygotowania powierzchni, bezpośrednio do strefy lakierowania proszkowego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obie kabiny proszkowe posiadają sufity i ściany wykonane z bezpiecznego, przezroczystego szkła. Meinolf Muhr proponując takie rozwiązanie argumentował, że ich "całkowicie zautomatyzowany system lakierowania można w ten sposób znakomicie nadzorować".

    Obecnie 90% całej produkcji płyt stropowych przechodzi przez pierwszą kabinę, w której odzyskowy moduł filtracyjny jest zarezerwowany wyłącznie dla koloru białego. Jeśli mają być zastosowane inne specjalne farby, wtedy pracuje druga kabina. Naciśnięcie przycisku wystarczy, aby przejezdną kabinę wprowadzić w linię. Zastosowanie skutecznego cyklonu skraca czas wymaganego przy każdej zmianie barwy procesu czyszczenia, tak że kabina przejezdna może być, prawie natychmiast gotowa do nowego zastosowania. Resztę zapewnia "inteligentny" system sterując, który z buforów magazynowych tak zestawia zawieszki, że system na bieżącą lakieruje - niezależnie od tego, czy w programie lakieruje się elementy grzewcze Baufa czy grzejniki HM, a także - czy barwy standardowe, czy specjalne. Wobec takiej dopracowanej koncepcji linii Meinolf Muhr: "każda zmiana barwy dokonuje się praktycznie bez zatrzymywania produkcji. Nie mamy żadnych przestojów i nie musimy przerywać bieżącego przebiegu produkcji".

    Kontakt:


    Baufa Sunline


    Heizflächen GmbH & Co. KG


    Dingelstädt


    Meinolf Muhr


    Tel.: 036075/5600


    info@sunline-heizflaechen.de


    www.sunline-heizflaechen.de


    Eisenmann, Böblingen


    Helmut Schneck


    Tel.: 07031/782507


    helmut.schneck@eisenmann.de


    www.eisenmann.de

    Za: "besserlackieren!" 2003 nr 10, s. 1 i 5


    Tłum. Anna Kalińska i Czesław Bedyk

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...