
Modernizacja instalacji do lakierowania elementów wielkogabarytowych
Żywotność tego rodzaju instalacji do lakierowania wynosi z reguły ok. 20 lat. W tak długim okresie występuje nie tylko zużycie się części składowych instalacji. Zachodzi również potrzeba ogólnej modernizacji, szczególnie ze względu na szybko rosnące koszty energii oraz coraz większe wymagania jakościowe.
Modernizacja instalacji grzewczej
Większość lakierni wielkogabarytowych ogrzewana jest olejem lub gazem. Wcześniej stosowane było powszechnie grzanie gorącym powietrzem w układzie pośrednim, które charakteryzowało się ograniczoną żywotnością oraz małą sprawnością (ok. 85 proc.). W związku z modernizacją ogrzewania do użytku wprowadzane są komory spalania o sprawności ponad 90 proc., a do kanałów spalinowych stosowane są rury ze stali szlachetnej odporne na korozję. W przypadku gdy czynnikiem grzewczym jest gaz, zaleca się zainstalowanie bezpośrednio ogrzewanego systemu grzewczego (palnik gazowy płaski) ze sprawnością blisko 100 proc.
Optymalizacja instalacji wentylacyjnych i kierowania ruchem powietrza
Starsze instalacje do lakierowania posiadają często systemy wentylacji, które nie osiągają wymaganej dziś prędkości przepływu powietrza ok. 0,3 m/s. Wskutek tej niewielkiej ilości powietrza, jego przepływ odbywa się jedynie środkową częścią kabiny, a w pobliżu ścianek powstają niepożądane duże obszary niekontrolowanych zawirowań. W celu polepszenia tej sytuacji, wymagane jest zwiększenie ilości powietrza do- i odprowadzanego oraz zwiększenie powierzchni nawiewnej i wyciągowej.
Rozbudowa instalacji do odzysku ciepła
Największe zapotrzebowanie na energię cieplną w lakierniach wielkogabarytowych powstaje zimą z przeznaczeniem do ogrzania świeżego powietrza. Ta energia pozostaje niewykorzystana i uwalnia się do atmosfery razem ze zużytym powietrzem, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Od pewnego czasu stosowanie systemów do odzysku ciepła należy do najwyższych osiągnięć technologicznych. Stosuje się zarówno wymienniki płytowe, jak i kołowe. Dzięki nim w okresie grzewczym udaje się zaoszczędzić ok. 40 proc. energii cieplnej. Poza tym, systemy do odzysku ciepła muszą zostać oczyszczone lub wyposażone w filtr uzupełniający do powietrza zużytego. Przed zainstalowaniem systemu należy sprawdzić, czy zredukowana ilość powietrza z powodu dodatkowych oporów instalacji znajduje się jeszcze w dopuszczalnym zakresie. W przeciwnym razie wymagane jest zwiększenie mocy wentylatorów.